15/05/2024
A-SPORTS | Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024 - 21:56

Αθλητικά: Με το μυαλό στο Κύπελλο ο Άρης, μεγάλη νίκη ο Παναιτωλικός

Οι Θεσσαλονικείς κόλλησαν στο 0-0 με τον τελευταίο ΠΑΣ Γιάννινα * Με 1-0 επικράτησαν του Ατρομήτου οι Αγρινιώτες

Ο γηπεδούχοι καίγονταν, οι φιλοξενούμενοι είχαν το μυαλό τους αλλού, αλλά η κατάληξη δεν ήταν η ίδια. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε στο 0-0 με τον Άρη, ο Παναιτωλικός επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου και πήρε σημαντική ανάσα το βράδυ του Σαββάτου (10/2).

Στους «Ζωσιμάδες» ήταν εμφανές πως ο Άρης μπήκε στην αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής χωρίς να έχει το μυαλό του εκεί. Το ματς του Κυπέλλου σκεφτόταν και το έδειξε αυτό και ο Άκης Μάντζιος με τις αλλαγές που έκανε στην ενδεκάδα.

Ακόμη και έτσι ο Άρης ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του. Συνεχίζει να απογοητευτεί ο ΠΑΣ Γιάννινα και να προκαλεί απορίες για το πώς θα καταφέρει να σώσει την παρτίδα και να παραμείνει στην κατηγορία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστο. Δεν έγινε σχεδόν τίποτα μπροστά από τις δύο εστίες. Περισσότερες ήταν οι τελικές των γηπεδούχων χωρίς πάντως να ανησυχήσει ο Κουέστα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κόντε έχασε μία σημαντική ευκαιρία, ενώ τέσσερα λεπτά μετά (51') δεν τα κατάφερε και πάλι. Αυτό μάλλον ήταν το καμπανάκι, αφού στην πορεία ξύπνησε ο Άρης. Έπαιξαν ρόλο και οι αλλαγές του προπονητή του.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία σημαντική ευκαιρία με τον Σαμόρα, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και στη συνέχεια περιορίστηκαν στο να κυκλοφορούν την μπάλα. Ήταν βαρετά προβλέψιμοι και έτσι το 0-0 έμεινε έως το τέλος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Κιάκος, Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Ριένστρα, Τζίνο, Λιάσος, Τούτου, Παμλίδης, Ροσέρο (86’ Ντεμίρ), Κόντε (63’ Λεό).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Ρόουζ, Μπράμπετς, Φατόρε, Τζούρασεκ (58’ Μάνου Γκαρθία), Ντουκουρέ (58’ Βέλεθ), Σαβέριο (72’ Μορόν), Φετφατζίδης (46’ Νταρίντα), Μπένετ (46’ Σουλεϊμάνοφ), Σαμόρα.

Σε αντίθεση με τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του. Πήρε έτσι ένα τεράστιο τρίποντο που του επιτρέπει να ατενίζει το μέλλον με ελαφρώς μεγαλύτερη αισιοδοξία. Και όλα αυτά πριν το ιστορικό για εκείνον παιχνίδι με τον Άρη για το Κύπελλο.

Οι Αγρινιώτες ήταν ψυχωμένοι και κατάφεραν να πάρουν αυτό που ήθελαν ακόμη και εάν έπαιξαν με δέκα για πάνω από μία ώρα παιχνιδιού. «Χρυσό» το γκολ του Καρέλη στο 24' στην πρώτη φάση του αγώνα. Έξι λεπτά μετά αποβλήθηκε σωστά για πολύ σκληρό φάουλ ο Οικονόμου.

Ωστόσο, ο Ατρόμητος δεν εξαργύρωσε την υπεροχή του. Δεν ήταν καλός και έκανε μία φάση με τον Αντζιέλσκι ακριβώς πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο 51' ο Πολωνός είχε δοκάρι και στην επαναφορά ο Βαλένσια.

Προσπάθησε με τις αλλαγές του ο Σάσα Ίλιτς να κάνει κάτι, αλλά δεν τα κατάφερε. Μία ευκαιρία με τον Έντερ στο 86' είχαν οι Περιστεριώτες και κάπως έτσι ο Παναιτωλικός άντεξε και πανηγύρισε το τρίποντο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς, Μαυρίας (75' Χουάνπι), Ντουάρτε, Πέρες (76' Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (36' Μαλής), Τορεχόν, Ντίας (69' Λιάβας), Καρέλης (68' Ζοάο Πέδρο).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης (78' Αθανασίου), Τσακμάκης (46' Αγκ. Καμαρά), Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (78' Τριμμάτης) Κούντε, Γκονζάλες, Γιουμπιτάνα (67' Βέργος), Ρομπάιγ (77' Ντιρκς), Αντζιέλσκι, Βαλένσια.