08/09/2024
A-SPORTS | Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024 - 19:47

Αθλητικά: Εύκολα πέρασε από τις Σέρρες ο Παναθηναϊκός, σόου Μπέου στην Καισαριανή

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-0 του Πανσερραϊκού * Στο 0-0 έμειναν Κηφισιά και Βόλος με πρωταγωνιστή το αφεντικό των φιλοξενούμενων

Δεν βρήκε ιδιαίτερη αντίσταση και κάπως έτσι πέρασε με το εμφατικό 0-3 από τις Σέρρες ο Παναθηναϊκός το απόγευμα της Κυριακής (11/2) στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «πράσινοι» βρήκαν γκολ νωρίς και αυτό απλοποίησε την κατάσταση. Ίσως και να αποσυντόνισε τον Πανσερραϊκό, ο οποίος δεν ήταν τόσο ανταγωνιστικός. Τα «λιοντάρια» άργησαν να ξυπνήσουν και έτσι γνώρισαν την ήττα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 8' άνοιξε το σκορ με τον Βέρμπιτς από κόρνερ του Μπερνάρ. Έντονες οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για επιθετικό φάουλ του Ακαϊντίν στον Μπέργκστρομ.

Συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι οι «πράσινοι», είχαν μία μεγάλη ευκαιρία με τον Βιλένα στο 20' και οκτώ λεπτά αργότερα άλλη μία φάση με τον Παλάσιος. Δεν μπόρεσε ο Αργεντινός να σκοράρει τότε, αλλά το κατάφερε στο 31' μετά από μία ακόμη ασίστ του Μπερνάρ.

Στο 45' ο Πανσερραϊκός είχε δοκάρι με τον Ντανκερλούι για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαν ανάλογη συνέχεια οι γηπεδούχοι. Μπήκε και πάλι καλύτερα ο Παναθηναϊκός και είχε δύο ευκαιρίες με τον Παλάσιος.

Μετά το 65' ανέβηκε κάπως ο Πανσερραϊκός, αλλά δίχως κάτι ουσιαστικό. Έτσι το 0-2 έμεινε έως το φινάλε, όταν και ο Γερεμέγεφ διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Ο Μαντσίνι έκανε σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Σουηδό και κατέληξε στα δίχτυα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Διαμαντής (25’ λ.τ. Σοφιανός), Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Μορέιρα, Στάικος (84’ Γούλερι), Ουεντραόγκο (46’ Πεταυράκης), Τομάς (69’ Χατζηστραβός), Ουάρντα, Ντανκερλούι, Αλεξιτς (69’ Μπετανκόρ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Ακαϊντίν, Ούγκο, Χουάνκαρ, Μπερνάρ (84’ Σένκεφελντ), Ζέκα, Βιλένα (89’ Μαντσίνι), Βέρμπιτς (57’ Κώτσιρας), Σπόραρ (89’ Γερεμέγεφ), Παλάσιος (84’ Λημνιός).

Στο παιχνίδι που έγινε νωρίτερα στην Καισιαριανή Κηφισιά και Βόλος ήρθαν ισόπαλοι 0-0. Καίγονταν και οι δύο για το τρίποντο, έμειναν με τον πόντο και έτσι συνεχίζουν να είναι πολύ χαμηλά στη βαθμολογία.

Στο +1 παραμένουν οι Θεσσαλοί από την Κηφισιά, η οποία είναι κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού έχοντας περισσότερους βαθμούς μόνο από τον τελευταίο ΠΑΣ Γιάννινα.

Κακό το παιχνίδι. Η μοναδική πραγματικά απίθανη στιγμή ήταν το ξέσπασμα του Αχιλλέα Μπέου. Στο 13' κι ενώ η Κηφισιά είχε ήδη αγγίξει το γκολ με τον Μενέντες (2'), το αφεντικό του Βόλου απασφάλισε.

Ο Αχιλλέας Μπέος ήταν σφόδρα ενοχλημένος με το πόσα άτομα βρίσκονται στις εξέδρες. Για κάποια λεπτά φώναζε διαρκώς. Δέχτηκε κόκκινη κάρτα, συνέχισε να διαμαρτύρεται και άνοιξε διάλογο με την εξέδρα. Εκεί μεταξύ άλλων καθόταν ο Χρήστος Πρίτσας, ιδιοκτήτης της ΠΑΕ Κηφισιά.

Στο 20' ο Βόλος είχε μία σημαντική διπλή φάση με τον Κόμπα, αλλά στο 45' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ασλανίδης. Εκεί άλλαξαν τα δεδομένα και στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να παίξουν πιο κλειστά.

Οι Θεσσαλοί περίμεναν, οι γηπεδούχο δεν ήξεραν τι να κάνουν με την μπάλα και κάπως έτσι έμειναν απλώς στο να έχουν ένα υψηλό ποσοστό κατοχής. Δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου με αποτέλεσμα να μείνει έως το σφύριγμα της λήξης το 0-0.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν, Γκόμπελιτς(82' Γιόβανσιτς), Μιλίσεβιτς, Τεσέιρα, Σολόα (66' Σναϊντερλάν), Κανατζίγια, Μενέντες, Μπιφουμά, Τετέι, Κλωναρίδης (67' Ίλιεφ).

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κόβατς, Άλχο, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Μύγας, Γκλάβτσιτς (45+1' Ράτσιτς), Μπαριέντος (53' Τσοκάνης), Ντε Καμπς (53' Τρουιγιέ), Κόμπα, Ασεχνούν (89' Μωραΐτης), Γκαρσία.