08/09/2024
A-SPORTS | Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024 - 22:04

Αθλητικά: Έσωσε τον βαθμό απέναντι στην ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ, φουλ για πλέι οφ η Λαμία

Αν και καλύτεροι στα σημεία οι «ασπρόμαυροι» γλίτωσαν την ήττα από την Ένωση ισοφαρίζοντας λίγο πριν το τέλος σε 1-1 * Μεγάλη νίκη με ανατροπή πήραν οι Φθιώτες με 2-1 επί του Αστέρα Τρίπολης

Κερδισμένος ο... Παναθηναϊκός! ΠΑΟΚ και ΑΕΚ ήρθαν ισόπαλοι 1-1 το βράδυ της Κυριακής (11/2) στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 και έτσι οι «πράσινοι» πήγαν στο -1 από την κορυφή.

Εκεί παρέμειναν οι «ασπρόμαυροι» με το γκολ του Κεντζιόρα στο 89'. Ήταν καλύτεροι από την Ένωση έστω και στις λεπτομέρειες, αλλά λίγο έλειψε να χάσουν. Θα ήταν άδικο βάσει της εικόνας του αγώνα και με τον βαθμό κατάφεραν τουλάχιστον να παραμείνουν σε θέση οδηγού. Στο -2 οι «κιτρινόμαυροι», που έπεσαν τρίτοι.

Το πρώτο μισάωρο του ντέρμπι δεν είχε το παραμικρό. Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να ολοκληρώσουν τις προσπάθειές τους. Πολλές οι μονομαχίες, πολλές οι φάσεις που διεκδίκησαν 2-3 παίκτες την μπάλα, αλλά τίποτα άλλο.

Η μονοτονία έσπασε στο 40', όταν ο Γκατσίνοβιτς πλάσαρε από πλάγια και η μπάλα έφυγε άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Ζίβκοβιτς βρήκε τον Οζντόεφ, αλλά ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε. Ακριβώς πριν τη λήξη του πρώτου μέρους είχε μία ευκαιρία και ο Μεϊτέ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έγινε το 0-1. Στο 47' ο Πινέδα έβγαλε τον Λιβάι Γκαρσία στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, εκείνος τροφοδότησε τον Ελίασον και ο τελευταίος σκόραρε.

Σταδιακά ανέβασε στροφές ο ΠΑΟΚ, πίεσε αρκετά και στο 81' είχε δοκάρι με τον Ντεσπόντοφ. Δεν το βρήκε τότε το γκολ, αλλά στο 89', όταν από φάουλ του Τάισον ο Κεντζιόρα με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (76' Ότο), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα< Μεϊτέ, Οζντόεφ (76' Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (72' Κωνσταντέλιας), Μουργκ (59' Ντεσπόντοφ), Τάισον, Σαμάτα (76' Τόμας).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (82' Λιούμπισιτς), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Ελίασον (72' Μάνταλος), Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (82' Ζίνι), Γκαρσία (75' Πόνσε), Τσούμπερ (82' Αραούχο).

Στο παιχνίδι που έγινε νωρίτερα η Λαμία πήρε πολύ μεγάλη νίκη με ανατροπή απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης και πήγε στο +4 από εκείνον στη μάχη για την έκτη θέση, που οδηγεί στα πλέι οφ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ο εξαιρετικός Κοσέλεφ και ο δις σκόρερ Καρλίτος. Κανείς τους δεν ξεκίνησε καλά. Ο Ισπανός στο 3' είχε δοκάρι, ο Μολδαβός στο 11' νικήθηκε από τον Καλτσά για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αλάγκμπε λίγο έλειψε να κάνει το 0-2.

Οι Αρκάδες ήταν πολύ επικίνδυνοι στην κόντρα και στο 32' άγγιξαν ένα ακόμη γκολ με τον Κοσέλεφ να νικά τον Καλτσά σε δύο προσπάθειες. Η δεύτερη επέμβαση ήταν φανταστική! Τέσσερα λεπτά μετά ο Ρουμπέν Γκαρσία αποβλήθηκε και τα πάντα άλλαξαν.

Άρχισε να πιέζει στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χρειαζόταν μία έμπνευση για να ξεκλειδώσει η αντίπαλη άμυνα. Φυσικά τη λύση έδωσε ο Καρλίτος. Με ένα τρομερό σουτ στο 68' ισοφάρισε. Το παιχνίδι άνοιξε, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε πέναλτι στο 76' και ο Κοσέλεφ απέκρουσε από την εκτέλεση του Μιριτέλο.

Αμέσως μετά πήρε πέναλτι η Λαμία. Το κέρδισε ο Καρλίτος, το εκτέλεσε ο ίδιος παρά την απόφαση του Λεωνίδα Βόκολου να το κάνει ο Τόσιτς, και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Αμαράλ (46’ Σίντκλεϊ), Νούνιες, Στάνκο (46’ Σλίβκα), Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (57’ Τόσιτς), Τσιλούλης (83’ Κορνέζος), Καρλίτος (83’ Μάλτσι)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Γκαρσία,Χουχούμης (82’ Μάντζης) Αλάγκμπε (82’ Γκος), Γιαμπλόνσκι (67’ Βαλιέντε), Μπαρτόλο (67’ Ζουγλής), Κρέσπι (39’ Άλβαρες), Καλτσάς, Μιριτέλο