08/05/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024 - 21:28

Αθλητικά: «Πράσινο» προβάδισμα με διπλό στην Τούμπα!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου

Άλωσε την Τούμπα και πήρε κεφάλι στη μάχη για ένα εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός. Με γκολ του Σπόραρ νίκησε το βράδυ της Τετάρτης (14/2) 1-0 τον ΠΑΟΚ στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό.

Σε μία εβδομάδα θα γίνει η ρεβάνς και τότε θα κριθούν όλα, αφού δεν μετρά και το εκτός έδρας γκολ. Ωστόσο, οι «πράσινοι» έστω και στα σημεία ήταν ανώτεροι από τον αντίπαλό τους.

Αυτό ήταν το πρώτο τους διπλό επί του ΠΑΟΚ στην ιστορία τους στο Κύπελλο. Είχαν φάσεις και για δεύτερο γκολ οι νικητές, οι οποίοι θα μπορούσαν να έχουν ισοφαριστεί στις καθυστερήσεις με το δοκάρι του Μεϊτέ. Με δέκα τελείωσαν και οι δύο ομάδες λόγω των αποβολών των Τάισον και Μπακασέτα.

Πολύ καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ. Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο ανέβασε στροφές, είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 13' ε τον Ντεσπόντοφ και οκτώ λεπτά μετά μία μεγάλη φάση με τον Μπράντον Τόμας, όταν ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε με τα πόδια.

Άργησε ο Παναθηναϊκός να βρει πατήματα. Μετά το 30' ανέβηκε και στο 35' είχε μία καλή στιγμή με τον Μπερνάρ. Έως το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σχεδόν τις ίδιες τελικές και την κατοχή μπάλας στο 50-50%.

Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τους «πράσινους», οι οποίοι στο 53' άνοιξαν το σκορ με τον Σπόραρ μετά από μία εξαιρετική ομαδική προσπάθεια. Επτά λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να κάνει και το 0-2.

Με τις αλλαγές του Ραζβάν Λουτσέσκου ο ΠΑΟΚ ανέβηκε και στο 75' είχε τη μεγάλη ευκαιρία με τον Σαμάτα. Εκεί ο Ντραγκόφσκι είπε και πάλι «όχι». Στο 80' αποβλήθηκαν Τάισον και Μπακασέτας για μεταξύ τους αψιμαχία και το ματς άνοιξε. Είχαν φάσεις και οι δύο ομάδες με μεγαλύτερη το δοκάρι του Μεϊτέ από μακρινό σουτ στο 90'+3 με την μπάλα πρώτα να κοντράρει σε δύο παίκτες του Παναθηναϊκού.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Σοάρες, Σβαμπ (76' Οζντόεφ), Τσιγγάρας (63' Μεϊτέ), Ζίβκοβιτς, Αντόνιο (63' Μουργκ), Ντεσπόντοφ (63' Τάισον), Τόμας (71' Σαμάτα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς (86' Χουάνκαρ), Ρούμπεν, Τσέριν (86' Σένκεφελντ), Μπακασέτας, Παλάσιος (69' Μαντσίνι), Σπόραρ (74' Ζέκα), Μπερνάρ (86' Βαγιαννίδης).