18/10/2024
A-SPORTS | Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2024 - 17:05

Αθλητικά: Μεγάλη νίκη η Καλλιθέα, ακάθεκτος ο Λεβαδειακός

Τεσσάρα στον Γιούχτα τα Χανιά, σοκ για Καλαμάτα και Ηλιούπολη * Τέλος από τους «κυανέρυθρους» ο Σούλης Παπαδόπουλος

Έχει τον τρόπο της με όλους! Η Καλλιθέα επιβεβαίωσε και κόντρα στον Ιωνικό πως είναι η καλύτερη ομάδα της Σούπερ Λίγκας 2 στον Νότιο Όμιλο. Για τη 19η αγωνιστική του επικράτησε με 2-1 των Νικαιωτών το απόγευμα της Κυριακής (18/2).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σαλίνας, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλιθέα τους το γύρισε. Στο 70' ισοφάρισε ο Ματίγια και οκτώ λεπτά μετά είχε δοκάρι ο Μουτίνιο. Στο 83' ο Λουκίνας διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Σταθερά δεύτερα τα Χανιά, τα οποία επιβλήθηκαν μ 4-1 του Γιούχτα. Όλα τα γκολ του αγώνα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μάναλη να βάζει δύο γκολ για τους νικητές και τους Λεμονή και Μίλερ από ένα.

Σοκαριστική ήττα γνώρισε η Ηλιούπολη, η οποία έχασε με 1-3 από τον Παναθηναϊκό Β'. Μεγάλη ανάσα αυτή για τους «πράσινους», ενώ μετά το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι ανακοίνωσαν το διαζύγιο με τον Σούλη Παπαδόπουλο.

Για τον ίδιο όμιλο ο Διαγόρας επέστρεψε στις νίκες μετά από σερί ηττών με το 1-0 επί της Καλαμάτας. Υπό διάλυση η τελευταία, θα δώσει μάχη για να μη χάσει τα πλέι οφ.

Για την 23η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου, ο Λεβαδειακός συνέχισε τον χαβά του! Δεν σταματάει πουθενά! Λύγισε εύκολα με 3-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας και προχωράει για τον τίτλο. Μπαΐροβιτς, Γιαννιώτας και Ρομό τα γκολ.

Στο 0-0 έμειναν Μακεδονικός και Νίκη Βόλου με τη δεύτερη να έχει δοκάρι στο 43' με τον Πολίτη. Τέλος, η ΑΕΚ Β' νίκησε με 1-0 εκτός έδρας την Κοζάνη και ο Αιολικός επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα Πόντου δείχνοντας πως έχει ακόμα ζωή.

Τα αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος - 23η αγωνιστική

Κυριακή (18/2)

Κοζάνη - ΑΕΚ Β' 0-1 (17' Τζούντα Γκαρσία)

Αιολικός - Απόλλων Πόντου 3-1 (16′ και 37′ Ενομό, 89′ Ζάκαριτς – 39′ Ντιαλόσι)

Λεβαδειακός - Αναγέννηση Καρδίτσας 3-0 (25' Μπαΐροβιτς, 34' Γιαννιώτας, 75' Ρομό)

Μακεδονικός - Νίκη Βόλου 0-0

Δευτέρα (19/2)

Ηρακλής - Καμπανιακός (15:00)

ΡΕΠΟ: ΑΕΛ, ΠΑΟΚ Β'

Νότιος Όμιλος - 19η αγωνιστική

Σάββατο (17/2)

Παναχαϊκή - Τηλυκράτης 2-1 (70' πέν. Μασούρας, 88' Ζαμόρα - 39' Τέρζι)

Ηλιούπολη - Παναθηναϊκός Β' 1-3 (38' Παντελίδης - 6' Φουρτάδο, 59' Μπιλάλ, 86' Ταβάρες)

Διαγόρας - Καλαμάτα 1-0 (19' Λεσάι)

Χανιά - Γιούχτας (52′ και 79′ Μάναλης, 69′ Λεμονής, 90+3′ Μίλερ – 62′ Μπρους)

Καλλιθέα - Ιωνικός 2-1 (70' Ματίγια, 83' Λουκίνας - 33' Σαλίνας)

Ολυμπιακός Β' - Αιγάλεω (15:00)