A-SPORTS | Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2024 - 18:04

Αθλητικά: Άλωσε τον Βόλο και συνεχίζει να παλεύει ο ΠΑΣ Γιάννινα

Οι Ηπειρώτες πήραν μεγάλη νίκη με 2-1 και ξαναμπήκαν στο κόλπο της παραμονής

Είναι ακόμα εδώ! Μπορεί να παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα κάλυψε την απόσταση από τους υπόλοιπους με το μεγάλο διπλό που έκανε το απόγευμα της Κυριακής (18/2) στο Πανθεσσαλικό απέναντι στον Βόλο στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Ηπειρώτες έβγαλαν καρδιά, έκαναν κατάθεση ψυχής και με δύο γκολ του Πέδρο Κόντε πήραν μία νίκη που είχαν πολύ μεγάλη ανάγκη. Έπιασαν την Κηφισιά και πήγαν στο -1 από τον Βόλο.

Απογοητευτικοί οι Θεσσαλοί, έχουν μπλέξει για τα καλά. Είναι σε πολύ κακή κατάσταση, έχουν δέκα αγώνες χωρίς νίκη και δεν δείχνουν ικανοί να σηκώσουν κεφάλι. Δεν αποκλείεται να ανοίξει ξανά θέμα προπονητή.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες. Στο πρώτο μέρος ο Βόλος έχασε μία διπλή με τον Γκαρσία στο 4' και ο Εραμούσπε απάντησε στο 14'. Τελικά στο 32' έγινε το 0-1, αφού χρειάστηκαν και δύο λεπτά για να μετρήσει μέσω VAR το γκολ του Πέδρο Κόντε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ισοφάρισε ο Ασενούν με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ και το ματς άνοιξε. Ο ΠΑΣ Γιάννινα βρήκε χώρους και στο 72' έκανε το 1-2 με τον Κόντε από κοντά. Θα μπορούσε στα επόμενα λεπτά να κλειδώσει το τρίποντο. Δεν το έκανε, αλλά άντεξε στην πίεση των Θεσσαλών στο τέλος. Μεγάλη επέμβαση πραγματοποίησε στις καθυστερήσεις ο Σούλης σε πλασέ του Μωραΐτη.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κόβατς, Άλχο (Κίτσος 46′), Καλογερόπουλος, Ράσιτς, Μύγας, Γκλάβτσιτς (Μωραΐτης 73′), Ντε Καμπς (Mπαριέντος 73′), Ασενούν, Ποπέσκου (Ολιβέρα 62′), Κόμπα (Τρουιγιέ) 46′), Γκαρσία.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι (Σούλης 62′), Τούτου, Εραμούσπε (Παντελάκης 46′), Μπακαδήμας, Κιάκος, Λιάσος, Τζίνο (Καραχάλιος 70′), Ριένστρα, Ροσέρο (Σόρια 88′), Παμλίδης (Ντεμίρ 70′), Κόντε.