08/09/2024
A-SPORTS | Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2024 - 22:41

Αθλητικά: Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ είναι μόνη πρώτη

Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν από την Τούμπα με 1-4 και μπήκαν ξανά στο κόλπο για τον τίτλο * Κορυφή η Ένωση με το 3-0 επί της Κηφισιάς

Του έκανε ό,τι ήθελε και απάντησε με το ίδιο νόμισμα. Μάλλον δεν είχε ξεχάσει ο Ολυμπιακός τον αγώνα του πρώτου γύρου και τη βαριά ήττα από τον ΠΑΟΚ και το βράδυ της Κυριακής (18/2) τον «πάτησε» στην Τούμπα στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής.

Με έναν Ποντένσε να κάνει απίστευτη εμφάνιση και τον Ελ Κααμπί να είναι η «χρυσή» αλλαγή με δύο γκολ, οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν ίσως την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση. Εκμεταλλεύτηκαν έτσι και το στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού με τη Λαμία και μείωσαν τόσο από τους «πράσινους» όσο και από τους «ασπρόμαυρους».

Στραπάτσο για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος λίγες μέρες μετά την ήττα στο σπίτι του από τον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο, έχασε και από τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα και έπεσε από την κορυφή. Είναι πια στο -1 από την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 3-0 της Κηφισιάς.

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις ξεκίνησε το παιχνίδι. Στο 7' είχε μία φάση ο Μουργκ για τους γηπεδούχους και στο 17' μία ο Ναβάρο για τους φιλοξενούμενους. Ένα λάθος περίμενε ο ένας από τον άλλο και τελικά αυτό έγινε στο 29'. Δεν αντέδρασε καλά η άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός εκτέλεσε έξυπνα φάουλ και ο Ναβάρο σκόραρε στην επαναφορά μετά το πρώτο σουτ του Τσικίνιο.

Στο δεκάλεπτο ήρθε η απάντηση του ΠΑΟΚ. Σε μία φάση που ξεκίνησε από εμφανές φάουλ, το οποίο δεν είδαν ούτε στο VAR, ο Ορτέγκα έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης και ο Ντεσπόντοφ ισοφάρισε. Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο μίλησε ο Ποντένσε. Ο Πορτογάλος ήταν τρομερός και στο 54' με ένα τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Κοτάρσκι γράφοντας το 1-2. Κομβικό αυτό το γκολ γιατί του έδωσε τη δυνατότητα να βρει πολλούς χώρους στη συνέχεια.

Πίεσε ο ΠΑΟΚ, είχε ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και με την είσοδο του Ελ Κααμπί τελείωσαν όλα. Ο Πασχαλάκης φώναξε παρών όπου χρειάστηκε και σε μία αντεπίθεση στο 83' ο Ποντένσε βρήκε τον Ελ Κααμπί, ο οποίος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση. Επτά λεπτά μετά η μπάλα έφτασε ξανά στον Μαροκινό και εκείνος διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (72’ Γιόνι), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ (72’ Σβαμπ), Οζντόεφ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ (60’ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας (87’ Τζίμας), Σαμάτα (60’ Τόμας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ορτέγα, Κάρμο, Μπιανκόν (87’ Ρέτσος), Ροντινέι, Εσε, Ορτα, Τσικίνιο, Φορτούνης (76’ Μασούρας), Ποντένσε, Ναβάρο (76’ Ελ Κααμπί)

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε η ΑΕΚ ήταν αυτή που έπρεπε, νίκησε με 3-0 την Κηφισιά και πέρασε στην κορυφή! Όλο το παιχνίδι με δέκα παίκτες έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι δεν ήταν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο του.

Μόλις στο 4' ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και ο Σπίνος τον ανέτρεψε. Εκτός περιοχής φάνηκε να γίνεται η παράβαση, ενώ ο δράστης αποβλήθηκε ορθώς. Έχασε το πέναλτι ο Γκαρσία με τον Αναγνωστόπουλο να του λέει «όχι».

Μόνο που ο επιθετικός της ΑΕΚ πήρε το αίμα του πίσω στη συνέχεα. Στο 19' ο Ελίασον βρήκε τον Γκαρσία και εκείνος άνοιξε το σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 παίρνοντας το ριμπάουντ μετά την επέμβαση του Αναγνωστόπουλου σε σουτ του Γκατσίνοβιτς.

Στο 28' πέτυχε και άλλο γκολ η ΑΕΚ μέσω του Τσάπαν, αλλά αυτό δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Η Ένωση είχε και άλλες ευκαιρίες με τον Γκατσίνοβιτς, αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο 2-0.

Δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου να απειλήσει η Κηφισιά. Την ίδια ώρα η ΑΕΚ δεν είχε ιδιαίτερη διάθεση. Πήγαινε σβηστά το ματς. Φαινόταν να κάνει αγγαρεία και στο 90' διαμόρφωσε το τελικό 3-0 ο Λιούμπιτσιτς με το πρώτο του γκολ με τη νέα του ομάδα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Χατζισαφί, Πήλιος, Γιόνσον (70' Λιούμπιτσιτς), Ελίασον (77' Γαλανόπουλος), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (70' Πισάρο), Τσούμπερ (70' Αραούχο), Γκαρσία (70' Άμραμπατ).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Σπίνος, Μιλίσεβιτς, Τσάπαν (72' Μποτία), Τσανάτζια, Σολόα (57' Κλωναρίδης), Μενέντες (10' Βαφέας), Μπιφουμά (57' Πρίτσας), Μπαρμπόσα Ματέους, Οζέγκοβιτς (72' Τετέι).