18/10/2024
A-SPORTS | Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024 - 20:54

Αθλητικά: Ξέσπασε ο ΟΦΗ, έσωσε την παρτίδα στο τέλος ο Παναιτωλικός

Οι Κρητικοί διέλυσαν με 4-0 τον Πανσερραϊκό στο ντεμπούτο του Τραϊανού Δέλλα * Βαθμό ισοφαρίζοντας σε 2-2 στις καθυστερήσεις πήραν οι Αγρινιώτες απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης

Πάτησε φρένο στην κατηφόρα και έβγαλε αντίδραση! Στο πρώτο παιχνίδι επί Τραϊανού Δέλλα ο ΟΦΗ διέλυσε με 4-0 τον Πανσερραϊκό και πήρε μία νίκη που του είχε λείψει πολύ το απόγευμα της Δευτέρας στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1. Σημαντικός και ο βαθμός για τον Παναιτωλικό στο 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης.

Στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ ήταν εντυπωσιακός. Εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του και έτσι πήρε μία νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Ουσιαστικά τα πάντα έγιναν μέσα σε ένα δεκάλεπτο.

Στο 23' άνοιξε το σκορ ο Ισέκα, έξι λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Λαμπρόπουλο και εκείνος έκανε το 2-0, ενώ στο 33' ο Ισέκα βρήκε και τρίτο γκολ.

Ο Πάμπλο Γκαρσία είχε παρατάξει εντελώς λάθος την ομάδα του και παρά την τρπλή του αλλαγή στο ημίχρονο, δεν κατάφερε πολλά ο Πανσερραϊκός. Είχε ένα δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, αλλά τίποτα περισσότερο.

Στο 79' ο Μπάκου έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και σκόραρε στην κλειστή γωνία του Χόβαν. Έτσι οι Κρητικοί έπιασαν στη βαθμολογία τον Πανσερραϊκό και τον έβαλαν από κάτω στην ισοβαθμία.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον (46’ Μαρινάκης), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Θοράρινσον, Γκαγέγκος (81’ Γκλάζερ), Μπάκιτς, Τοράλ (61’ Τοράλ), Ριέρα (72’ Αποστολάκης), Μπάκου, Ισέκα (72’ Φελίπε).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Θυμιάνης, Διαμαντής (46’ Ντάνκερλουι), Μπέργκστρεμ, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (46’ Οικονόμου), Ουεντραόγκο (46’ Στάικος), Μούργος (46’ Χατζηστραβός), Ουάρντα, Τομάς (66’ Γούλερι), Άλεξιτς.

Στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε λίγο μετά ο Παναιτωλικός έμεινε όρθιος στην Τρίπολη. Μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, είχε φάσεις από τα πρώτα λεπτά με τον Ντίας και τελικά με τον ίδιο παίκτη έκανε στο 42' το 0-1 μετά το σοβαρό λάθος του Γιαμπλόνσκι.

Άμεση ήταν η απάντηση του Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος ισοφάρισε στο 45'+2 με τον Μιριτέλο μετά από κόρνερ του Καλτσά. Αυτό το γκολ έδωσε ψυχολογία στους Αρκάδες, εκείνοι πίεσαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και τελικά έκαναν το 2-1 στο 65' με τον Ζουκάνοβιτς.

Δύο φορές βρήκε δίχτυα με Καρέλη και Τορεχόν ο Παναιτωλικός, αλλά τα γκολ του ακυρώθηκαν. Ωστόσο, οι Αγρινιώτες δεν το έβαλαν κάτω και και στο 90'+1 ισοφάρισαν με την κεφαλιά του Οικονόμου. Στα επόμενα λεπτά η κάθε ομάδα είχε μία μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το τρίποντο, αλλά το 2-2 δεν άλλαξε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνιο (90’+3 Μάντζης), Ζουκάνοβιτς, Άλβαρες (87′ Χουχούμης), Λύρατζης, Γκος (69′ Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι, Μπαρτόλο, Κρεσπί (86′ Παλάσιος), Καλτσάς, Μιριτέλο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης (77′ Τσάβες), Οικονόμου, Μπ. Ντουάρτε (76′ Πέδρο), Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες, Χουάνπι, Φρ. Ντουάρτε (66′ Χατζηθεοδωρίδης), Καρέλης (75′ Στάγιτς), Ντίας (84′ Λομονάκο).