09/05/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024 - 23:01

Αθλητικά: Εφτάψυχος ο Παναθηναϊκός, στον τελικό του Κυπέλλου με ήρωα τον Ντραγκόφσκι

Καλύτερος ήταν ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε με 6-5 στα πέναλτι, ενώ δέχτηκε το 1-2 στην τελευταία φάση της παράτασης

Είχε άστρο! Ήταν εμφανώς χειρότερος από τον ΠΑΟΚ, έφτασε πολύ κοντά στον αποκλεισμό, αλλά ο Παναθηναϊκός αποδείχτηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει το βράδυ της Τετάρτης (21/2).

Νικώντας με 6-5 στη διαδικασία των πέναλτι μετά το 0-1 της κανονικής διάρκειας και το 1-2 της παράτασης, πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου και περιμένει αντίπαλο. Αυτός θα είναι είτε ο Άρης που έχει νικήσει με 0-1 στο Αγρίνιο είτε ο Παναιτωλικός.

Πολύ καλύτερος ήταν ο «Δικέφαλος του Βορρά», αλλά έπεσε πάνω σε έναν τρομερό Ντραγκόφσκι. Τρία πέναλτι έπιασε ο Πολωνός και κάπως έτσι ήρθε ο αποκλεισμός για τους «ασπρόμαυρους».

Εκείνοι μπήκαν δυνατά στο ματς και κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά. Στο 13' είχαν μία μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ με τον Σβαμπ, ενώ μέχρι το ημίχρονο ήταν εκείνοι που πίεζαν και κυκλοφορούσαν την μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας το 0-1 της Τούμπας περίμενε. Προτίμησε να κάτσει πίσω και να δώσει χώρους, αλλά δεν χτυπούσε ούτε στις αντεπιθέσεις. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κάνει το παιχνίδι του και στο 72' άνοιξε το σκορ με τον Ζίβκοβιτς. Είχε μία ευκαιρία με τον Οζντόεφ στο 86' για το 0-2, αλλά ο Ρώσος αστόχησε.

Τελικά το 0-2 έγινε στην παράταση και συγκεκριμένα στο 105' από τον Κεντζιόρα με κεφαλιά. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός κλήθηκε να βγει μπροστά. Μετά τον τραυματισμό του Μπάμπα έγινε απειλητικός και τελικά βρήκε γκολ. Πρώτα άγγιξε το 1-2 στο 120'+6 με τον Μαντσίνι και το έκανε τρία λεπτά αργότερα με τον Λημνιό.

Στα πέναλτι ο Σπόραρ έχασε το πρώτο και ο Ντραγκόφσκι έπιασε το τελευταίο της πεντάδας του Ντεσπόντοφ. Αστόχησε ο Λημνιός, έπιασε και του Οζντόεφ ο Ντραγκόφσκι και σκόραραν οι Μαντσίνι και Μάρκος Αντόνιο. Δοκάρι ο Αράο, απόκρουση Ντραγκόφσκι στου Ότο και γκολ από τον Σένκεφελντ. Ο Σαμάτα γλιστρώντας αστόχησε και η Λεωφόρος ξέσπασε σε πανηγυρισμούς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γέντβαϊ (57’ λ.τ. Σένκεφελντ), Αράο, Μλαντένοβιτς, Μπακασέτας, Ζέκα (76’ Βαγιαννίδης), Βιλένα (85’ Μαντσίνι), Παλάσιος (85’ Λημνιός), Ιωαννίδης (76’ Σπόραρ), Μπερνάρ (106’ Γερεμέγεφ).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Οτο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης (4’ λ.τ. Κουλιεράκης), Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ (74’ Οζντόεφ), Ζίβκοβιτς (85’ Μουργκ), Κωνσταντέλιας (110’ Μάρκος Αντόνιο), Τάισον (74’ Ντεσπόντοφ), Τόμας (73’ Σαμάτα).