08/09/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024 - 23:57

Αθλητικά: Άλωσε και τη Βουδαπέστη ο ασταμάτητος Ολυμπιακός του Μεντιλίμπαρ

Άλλη ομάδα πια οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι πέρασαν στους «16» του Κόνφερενς Λιγκ νικώντας με 1-0 τη Φερεντσβάρος στην Ουγγαρία

Αυτός ο Ολυμπιακός δεν αστειεύεται! Λες και βλέπουμε άλλη ομάδα είναι από τη μέρα που ανέλαβε ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Σαν να έχει ένα μαγικό ραβδάκι ο Ισπανός και να μεταμορφώνει τους Πειραιώτες.

Μετά τις νίκες με Φερεντσβάρος εντός και ΠΑΟΚ στην Τούμπα, ο Ολυμπιακός πέρασε και από τη Βουδαπέστη με 1-0 και έστειλε τους Ούγγρους στον καναπέ. Από εκεί θα τον βλέπουν στη φάση των «16» του Κόνφερενς Λιγκ. Την Παρασκευή (23/2) μαθαίνουν αντίπαλο τόσο οι «ερυθρόλευκοι» όσο και ο ΠΑΟΚ.

Μεστή εμφάνιση από την ελληνική ομάδα. Με εξαίρεση ίσως τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ήταν αυτή που έπρεπε και δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει τον στόχο της. Μεγάλο ματς από τους Τσικίνιο και Όρτα, σκόρερ ο Ελ Κααμπί για έναν ακόμη αγώνα.

Το πρώτο μισάωρο του αγώνα δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες δεν υπήρχαν. Ωστόσο, κάπου εκεί άρχισε να πατάει γκάζι ο Ολυμπιακός. Πρώτα απείλησε με τον Ελ Κααμπί και στο 38' έχασε μεγάλη ευκαρία με τον Φορτούνη. Ένα λεπτό μετά άγγιξε το γκολ και ο Ποντένσε.

Φαινόταν πως αργά ή γρήγορα το 0-1 θα γινόταν. Τελικά στο 43' δόθηκε μέσω VAR σωστά πέναλτι για πεντακάθαρη παράβαση του Μαέ με το χέρι. Ο Ελ Κααμπί ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πήγε το παιχνίδι εκεί που το ήθελε. Μπλόκαρε πλήρως τον αντίπαλο, του έδωσε την μπάλα και περίμενε. Δεν κατάφερε να του κάνει ευκαιρία η Φερεντσβάρος παρά μόνο μία υποψία προς το τέλος του αγώνα.

Μία φάση με τον Όρτα στο 71' είχαν οι φιλοξενούμενοι και τη σημαντική ευκαιρία του 83' με τον Γιόβετιτς. Με το σφύριγμα της λήξης οι παίκτες του Μεντιλίμπαρ το πανηγύρισαν μαζί με τον κόσμο τους.

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Ντίμπους, Γουίνγκο (46’ Μακρέτσκις), Σισέ, Μαέ, Τσίβιτς (67’ Ραμίρες), Ζακάριασεν (67’ Μπεν Ρομντάν), Αμπού Φανί, Μαϊγκά, Μαρκίνιος (86’ Κατόνα), Μπ. Βάργκα, Κόντρο (46’ Πέσιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Τσικίνιο (90’ Καρβάλιο), Έσε, Όρτα (74’ Ιμπόρα), Ποντένσε, Φορτούνης (74’ Μασούρας), Ελ Κααμπί (79’ Γιόβετιτς).