15/05/2024
A-SPORTS | Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024 - 22:32

Αθλητικά: Κάζο για τον Παναθηναϊκό, τη δουλειά του ο Άρης

Στραπάτσο για τους «πράσινους», που ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με την Κηφισιά * Με 2-0 νίκησαν τον Bόλο οι Θεσσαλονικείς

Ούτε τώρα! Από τη μία κακή εμφάνιση στην άλλη πηγαίνει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δέχτηκε ηχηρό χαστούκι από την Κηφισιά. Την ώρα που ο Άρης νικούσε με 2-0 τον Βόλο στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 το βράδυ της Κυριακής (25/2), το «τριφύλλι» έκανε απίθανη γκέλα.

Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να νικήσουν ούτε την τελευταία Κηφισιά στη Λεωφόρο μένοντας στο 1-1! Λίγες μέρες πριν είχαν φέρει νέα ισοπαλία εντός έδρας με τη Λαμία και ενδιάμεσα είχαν περάσει στον τελικό του Κυπέλλου με κάκιστη εμφάνιση.

Μπλαζέ, προβλέψιμος και χωρίς ιδιαίτερη ενέργεια ήταν ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Κηφισιά. Στο πρώτο ημίχρονο οι ευκαιρίες που δημιούργησε ήταν ελάχιστες απέναντι σε μία ομάδα που αμυνόταν διαρκώς.

Τελικά στο 37' ο Παλάσιος ήταν αυτός που με το διαγώνιο σουτ του, έδωσε το προβάδισμα στο «τριφύλλι» μετά την ασίστ του Ιωαννίδη. Δεν είχαν ιδιαίτερες ευκαιρίες οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έβαλαν ένα παρόμοιο γκολ στο 59' ξανά με τον Παλάσιος. Ωστόσο, εκείνο δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Και λίγο μετά ήρθαν τα πάνω κάτω! Στο 65' αποβλήθηκε ο Σένκεφελντ, δύο λεπτά μετά η Κηφισιά άγγιξε το γκολ με τον Μιλίσεβιτς και τελικά το πέτυχε στο 68'. Ο Σέρβος σούταρε, ο Αράο πήγε να διώξει και έβαλε αυτογκόλ. Ο Μιλίσεβιτς είχε μία σημαντική ευκαιρία και στο 76'.

Κάπου εκεί ο αγώνας άνοιξε τελείως. Ο Φατίχ Τερίμ ρίσκαρε πάρα πολύ και η Κηφισιά έβγαζε τη μία κόντρα μετά την άλλη. Στο 85' έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-1 ο Ιωαννίδης και έξι λεπτά αργότερα άγγιξαν οι φιλοξενούμενοι το 1-2 με τον Μπιφουμά σε αντεπίθεση να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (90'+1 Αϊτόρ), Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Πέρεθ (67' Ούγκο), Μπακασέτας (77' Μαντσίνι), Παλάσιος, Ιωαννίδης (90'+2 Βιλένα), Λημνιός (77' Γερεμέγεφ).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τεϊσέιρα, Μποτία (74' Πάρρας), Τσάπαν (16' λ.τ. Βαφέας), Μιλίσεβιτς, Τσανάτζια, Πρίτσας (46' Γιόβαντσιτς), Μπαρμπόσα (62' Μπιφούμα), Κλωναρίδης, Μενέντες, Οζέγκοβιτς (62' Τετέι).

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε ο Άρης χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, πήρε αυτό που ήθελε. Επικράτησε με 2-0 του Βόλου και προσέθεσε άλλο ένα τρίποντο στη συγκομιδή του. Πολύ χαμηλά έμειναν οι Θεσσαλοί.

Από ένα γκολ πέτυχαν οι δύο φορ του Άρη. Και εάν τον Μορόν τον έχουμε συνηθίσει να σκοράρει, για τον Ανσαριφάρντ αυτό ήταν το πρώτο του με τους Θεσσαλονικείς. Άνοιξε λογαριασμό ο Ιρανός.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έβγαλαν ανωτερότητα οι Θεσσαλονικείς. Έφταναν εύκολα στην περιοχή του Βόλου, αλλά δεν είχαν καλές τελικές επιλογές. Στο 27' ο Σουλεϊμάνοφ απείλησε και έξι λεπτά μετά Νταρίντα τέσταρε τον Κόβατς με τον τελευταίο να αντιδρά σωστά.

Σταδιακά Άρης ανέβασε την πίεσή του και στο 44' είχε δοκάρι με τον Μορόν. Ο Ισπανός πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Μανού Γκαρθία και έχασε ίσως την ευκαιρία της χρονιάς έχοντας το τέρμα στο έλεός του. Ωστόσο, ένα λεπτό μετά εξιλεώθηκε κάνοντας το 1-0.

Ο Βόλος δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός ούτε στο δεύτερο ημίχρονο με εξαίρεση ένα σουτ του Ασενούν. Αντιθέτως, ο Άρης έψαξε ένα ακόμη γκολ. Μετά το 60' ανέβασε στροφές και είχε φάσεις με τους Σουλεϊμάνοφ και Νταρίντα.

Στο 74' οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Ζαμόρα και τελικά το 2-0 έγινε στο 88', όταν Ανσαριφάρντ με ένα απλό τσίμπημα της μπάλας νίκησε τον Κόβατς.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φεράρι, Μάνου Γκαρθία (70’ Τζούρασεκ), Σαβέριο (70’ Ζαμόρα), Μπράμπετς, Νταρίντα (89’ Φετφατζίδης), Οντουμπάτζο, Βέλεθ (81’ Εμβοντό), Μορόν (70’ Ανσαριφάρντ), Ρόουζ, Σουλεϊμάνοφ.

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Ντε Καμπς (63’ Τσοκάνης), Γκλάβτσιτς (36’ Μπαριέντος), Τρουιγέ (63’ Μπερτόλιο), Κόμπα, Ασεχνούν (76’ Ολιβέρα), Γκαρσία (76’ Μωραϊτης).