08/09/2024
A-SPORTS | Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2024 - 18:34

Αθλητικά: Αποχαιρετά το πρωτάθλημα ο Ιωνικός, άλωσε τον Βόλο η ΑΣΑ

Έχασαν με 1-0 από τον Παναθηναϊκό Β' οι Νικαιώτες και είναι πια πολύ μακριά από την κορυφή * Μεγάλο τρίποντο με 2-1 πήρε η Αναγέννηση Καρδίτσας επί της Νίκης Βόλου

Εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος βγαίνει όπως όλα δείχνουν ο Ιωνικός, ο οποίος έχασε με 1-0 από τον Παναθηναϊκό Β' το απόγευμα της Δευτέρας (26/2) στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του Νότιου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Νικαιώτες για ένα ακόμη παιχνίδι μακριά από το γήπεδό τους απογοήτευσαν. Είχαν τον πλήρη έλεγχο σε όλο το ματς, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν και στο 72' δέχτηκαν το γκολ με κεφαλιά του Σιδερά από εκτέλεση κόρνερ.

Έντονα ήταν τα παράπονα των ανθρώπων του Ιωνικού για τη διαιτησία. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν δύο φάσεις για τις οποίες οι φιλοξενούμενοι θεωρούν πως ο διαιτητής θα έπρεπε να δώσει πέναλτι.

Για την 24η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2 η Αναγέννηση Καρδίτσας πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 μέσα στον Βόλο απέναντι στη Νίκη. Ο Κονίλιο μόλις στο 7' έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και στο τέλος του ημιχρόνου ο Βερνάρδος έκανε το 0-2.

Προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη Βόλου να βγάλει αντίδραση. Έμεινε με παίκτη παραπάνω από το 74' λόγω αποβολής του Σκόνδρα και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 86' με τον Πέττα.

Τα αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος - 24η αγωνιστική

Κυριακή (25/2)

ΑΕΛ - Λεβαδειακός 0-0

ΑΕΚ Β' - Ηρακλής 0-0

Καμπανιακός - Αιολικός 1-0 (50' Καθάριος)

Απόλλων Πόντου - Μακεδονικός 0-3 (27' Παναγιωτούδης, 80' Μπουλάτοβιτς, 82' Σιμόνι

Δευτέρα (26/2)

Νίκη Βόλου - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-2 (86' Πέττας - 7' Κονίλιο, 45'+1 Βερνάρδος)

Ρεπό: Κοζάνη, ΠΑΟΚ Β'