18/10/2024
A-SPORTS | Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2024 - 22:57

Αθλητικά: «Ξέρανε» και τους Ολλανδούς η Ελλάδα

Ξεπέρασε τις απουσίες της, γύρισε από το -13 και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη η Εθνική μπάσκετ με 74-72 στη Χάγη

Να περάσει ο επόμενος! Μετά την Τσεχία η Ελλάδα νίκησε και την Ολλανδία και έκανε ένα ακόμη βήμα για την πρόκρισή της στο Ευρωμπάσκετ 2025.

Η Εθνική ομάδα παρά τις δυσκολίες που συνάντησε στη Χάγη το βράδυ της Δευτέρας (26/2), έκανε το καθήκον της και επικράτησε με 74-72 των Ολλανδών.

Σημαντικές απουσίες είχε να διαχειριστεί ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος κατά τη διάρκεια του αγώνα έχασε και τον Κώστα Αντετοκούνμπο. Έναν τραυματισμό έβγαλε και ο Μήτρου-Λονγκ, αλλά έσφιξε τα δόντια.

Τρομερός ο Βασίλης Τολιόπουλος. Πέτυχε 26 πόντους και έκανε ρεκόρ καριέρας με το εθνόσημο. Βγήκε μπροστά όταν έπρεπε και ήταν εκείνος που πέτυχε και το καθοριστικό καλάθι λίγο πριν το φινάλε.

Καλά ξεκίνησε το ματς η Ελλάδα. Έφτασε έως το 6-12 στα πρώτα λεπτά και όταν ισοφαρίστηκε, έβγαλε αντίδραση κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +4. Μόνο που στη συνέχεια κατέρρευσε. Έφτασε να δεχτεί ένα σερί 17-0! Ωστόσο, μπόρεσε να μειώσει σε 39-32 πριν το ημίχρονο.

Βγήκε άλλη ομάδα από τα αποδυτήρια και κάπως έτσι γύρισε το παιχνίδι. Ο Τολιόπουλος έκανε την αρχή, οι υπόλοιποι τον ακολούθησαν και η Ελλάδα πήρε κεφάλι στο σκορ. Δεν τα παράτησαν οι Ολλανδοί, το ματς πήγε στην κόψη του ξυραφιού και λίγο πριν το τέλος οι γηπεδούχοι έκαναν το 71-70. Ακολούθησε το καλάθι του Τολιόπουλου, μία καλή άμυνα και το κάρφωμα του Χαραλαμπόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Σίβεκ): Ντίκστρα, Φράνκε 9 (4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κλουφ 5 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κράαγκ 10 (5 ριμπάουντ), Ενζεκουέσι 7 (1), Σάφτεναρ 13 (4 ριμπάουντ), Βαν Μπρι 8 (2/8 τρίποντα), Βαν Όικ 3 (1), Βαν ντερ Βούρστ ντε Βρις 9 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βέρβερς 8 (2), Γουίλιαμς

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Κουζέλογλου 4 (5 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (1), Μαντζούκας, Παπαγιάννης 6 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ, 2 λάθη, 3 μπλοκ), Καλαϊτζάκης 9 (1), Μωραΐτης 14 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάοουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρογκαβόπουλος, Τολιόπουλος 26 (5/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζούγρης