09/05/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024 - 16:59

Αθλητικά: Εκτός πλέι οφ ο Αστέρας Τρίπολης, ανάσα για τον Βόλο

Η Κηφισιά πήρε βαθμό απέναντι στους Αρκάδες με το εντυπωσιακό 3-3 και τους έκοψε το όνειρο της εξάδας * Μεγάλη νίκη μετά από καιρό πανηγύρισαν οι Θεσσαλοί με το 3-1 επί του ΟΦΗ

Η εξάδα κλείδωσε από το απόγευμα της Τετάρτης (28/2)! Ο Αστέρας Τρίπολης απέτυχε να νικήσει την εκ των ουραγών Κηφισιά και το μεταξύ τους 3-3 έστειλε στα πλέι οφ τη Λαμία.

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1, οι Αρκάδες αποδείχτηκαν αρκετά αφελείς και παρά τις πολλές τους ευκαιρίες, δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν τρίποντο.

Στο 14' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ματέους Σάντος από τον Τσιφτσή και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Οζέγκοβιτς έκανε το 0-1 από τη βούλα Έβγαλε αντίδραση ο Αστέρας Τρίπολης, έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τον Μιριτέλο και ισοφάρισε στο 32' με τον Αργεντινό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Κηφισιά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-2 με τον Γιόβαντσιτς σε φάση διαρκείας και ακολούθησε η ανατροπή πριν το ημίχρονο. Άστοχη έξοδος του Αναγνωστόπουλου στο 40' και 2-2 από τον Γιαμπλόνσκι, ενώ στο 45'+3 σε αντεπίθεση ο Ρεγκίς πέτυχε το 3-2.

Φάσεις υπήρχαν και στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις δικές του ο Αστέρας Τρίπολης και στο 73' ο Βαφέας έκανε το 3-3. Το γκολ ακυρώθηκε, μέτρησε μέσω VAR λίγο μετά και έμελλε να είναι αυτό που έκρινε τον αγώνα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Tσιφτσής, Λύρατζης, Ζουκάνοβιτς, Καστάνιο, Χουχούμης (78' Άλβαρες), Γκος (46' Αλάγκμπε), Γιαμπλόνσκι (78' Σουρλής), Ρεγκίς (78' Μάντζης), Μπαρτόλο, Καλτσάς (67' Παλάσιος), Μιριτέλο.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (69' Σπίνος), Βαφέας, Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια, Γιόβαντσιτς (46' Σολόα), Μπιφουμά, Ματ.Σάντος, Μενέντες (62' Τετέι), Οζέγκοβιτς (Παρράς).

Την ίδια ώρα είχε αγώνα και στο Πανθεσσαλικό. Ο Βόλος έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο. Είχε να νικήσει στο πρωτάθλημα εδώ και δέκα αγωνιστικές. Τελικά τα κατάφερε και με το 3-1 επί του ΟΦΗ πήρε μεγάλη ανάσα στη μάχη του για την παραμονή.

Στο δεύτερο παιχνίδι του Χρήστου Κόντη στον πάγκο τους, οι «κυανέρυθροι» έφεραν τούμπα το ματς. Βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 στο 13' από το γκολ του Λάρσον, αλλά στη συνέχεια έβγαλαν αντίδραση.

Αναγκαστικά βγήκαν μπροστά για να κυνηγήσουν την ισοφάριση και το πέτυχαν στο 31' με αρκετή δόση τύχης. Για σέντρα πήγε ο Ντε Καμπς, η μπάλα χτύπησε στον Βούρο και κατέληξε στα δίχτυα του Μπάουμαν.

Στο ημίχρονο μπήκε ο Μπερτόγλιο και η είσοδός του άλλαξε τον Βόλο. Εκείνος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, αφού πρώτα στο 61' ο Σιέλης είχε κάνει το 2-1 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ασενούν. Στο 70' τελείωσαν όλα με τον Μπερτόγλιο να περνάει σαν σταματημένο τον Βούρο και να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση.

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβακς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Μύγας, Τσοκάνης, Ντε Καμπς (65' Λούνα), Τρουιγιέ (46' Μπερτόγλιο), Κόμπα (90+3' Ολιβέιρα), Ασεχνούν, Γκαρσία.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον, Αμπάντα, Βούρος, Λουκάο, Γκλάζερ (67' Γκαγέγκος), Μεγιάδο (73' Αποστολάκης), Μπακού, Νέιρα (41' Χιμένεθ), Ριέρα (67' Μοσκέρα), Φελίπε (73' Ισέκα).