09/05/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024 - 21:13

Αθλητικά: Έμεινε μόνη πρώτη με ανατροπή στην ανατροπή η ΑΕΚ

Η Ένωση κέρδισε με 4-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Opap Arena

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα διατηρήθηκε η ΑΕΚ που το βράδυ της Τετάρτης (28/2) επιβλήθηκε με 4-2 του ΠΑΣ Γιάννινα στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν νωρίς, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν… τούμπα το ματς.

Αυτή ήταν η 17η έβδομη νίκη για τους νταμπλούχους στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Ηπειρώτες από την άλλη, έπεσαν στη τελευταία θέση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15' με σουτ του Σιμάνσκι ωστόσο οι Ηπειρώτες δεν πτοήθηκαν και, αφού αρχικά ισοφάρισαν στο 35' με πλασέ του Σομποτσίνσκι, πήραν και το προβάδισμα στο 45' με φανταστικό σουτ του Τζίμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση πίεσε ασφυκτικά κι έφτασε στην ανατροπή. Στο 69' ο Πόνσε με κεφαλιά έγραψε το 2-2, πέντε λεπτά αργότερα ο Λιούμπισιτς με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2, για να έρθει στο 79' ξανά ο Πόνσε με ακόμη μία κεφαλιά να διαμορφώσει το τελικό 4-2.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (57' Λιούμπισιτς), Πήλιος (78' Μήτογλου), Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (57' Γιόνσον), Πινέδα, Άμραμπατ, Ελίασον, Τσούμπερ (57' Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία (46' Πόνσε).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Σόρια, Τσαούσης, Μπακαδήμας, Σομποτσίνσκι, Λιάσος, Τζίνο (84' Μπεγκαλά), Ντεμίρ (64’ Οσέι), Τζίμας (75' Πανάγου), Ροζάλες (75' Κόντε), Λέο (84' Κύρκος).