08/05/2024
A-SPORTS | Κυριακή 3 Μαρτίου 2024 - 21:50

Αθλητικά: Ο Ολυμπιακός προσπέρασε τον Παναθηναϊκό και ο ΠΑΟΚ την ΑΕΚ!

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την πιο άνετη νίκη με το 3-0 επί του Βόλου * Στο 3-3 η ΑΕΚ με τον Άρη και στο 2-2 ο Παναθηναϊκός με τον ΟΦΗ * Πέρασε με 2-0 από τη Λαμία ο ΠΑΟΚ * Ανάσα με 2-1 για τον Πανσερραϊκό απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης * Ισοπαλίες στο Κηφισιά - Παναιτωλικός (2-2) και ΠΑΣ Γιάννινα - Ατρόμητος (1-1)

Ματσάρες, πολλά γκολ και αλλαγές στη βαθμολογία επιφύλασσε η τελευταία (26η) αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 το βράδυ της Κυριακής (3/3).

Η αυλαία πριν από τα πλέι οφ πέφτει με πρώτο τον ΠΑΟΚ μετά το 2-0 στη Λαμία. Δεύτερη έπεσε η ΑΕΚ με το 3-3 στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον Άρη και τρίτος ανέβηκε ο Ολυμπιακός με το 3-0 κόντρα στον Βόλο. Τελευταίος από την τετράδα των διεκδικητών ο Παναθηναϊκός με το 2-2 στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ.

Στη Θεσσαλονίκη έγινε ένα απίθανο παιχνίδι! Ο Άρης αποδείχτηκε αρκετά σκληρό καρύδι παίρνοντας 3-3 απέναντι στην ΑΕΚ. Εκείνη προηγήθηκε μόλις στο 15' με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Άμραμπατ μετά την ανατροπή του Μοντόγια.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ανέβηκε ο Άρης. Είχε ακυρωθέν γκολ με τον Φετφατζίδη και σχεδόν αμέσως ο Έλληνας μεσοεπιθετικός ξαναβρήκε δίχτυα. Μόνο που το γκολ του στο 43' μέτρησε κανονικά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σαβέριο έκανε το 2-1 και στο 55' ο Βίντα ισοφάρισε από κοντά. Η ΑΕΚ πίεσε και στο 67' με κεφαλιά του Πόνσε έκανε το 2-3. Είχαν φάσεις οι «κιτρινόμαυροι» να βάλουν και άλλο γκολ, δεν το κατάφεραν και το πλήρωσαν. Στις καθυστερήσεις ο Άρης πήρε πέναλτι σε χέρι του Γιόνσον, ο Μορόν το εκτέλεσε εύστοχα στο 90'+7 και έδωσε έναν βαθμό στην ομάδα του.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κούεστα, Φαμπιάνο (46′ Ρόουζ), Σαβέριο, Μπράμπετς, Ανσαριφάρντ (46′ Μορόν), Φάτορε, Φετφάτζιδης (68′ Ρουπ), Βερστράτε, Ζιλ (68′ Βέλεθ), Μοντόγια, Παναγίδης (82′ Σουλεϊμάνοφ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Χατζισαφί, Κάλενς, Βίντα, Γιόνσον, Μάνταλος (63′ Τσούμπερ), Λιούμπισιτς (63′ Πινέδα), Άμραμπατ (63′ Πισάρο), Ελίασον (72′ Σιμάνσκι), Πόνσε (72′ Αραούχο).

Με την ισοπαλία στη Θεσσαλονίκη και τη δική του νίκη στη Λαμία ο ΠΑΟΚ πέρασε πρώτος στη βαθμολογία. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας και έχασε μία τεράστια ευκαιρία στο 25' με τον Σαμάτα για να σκοράρει σε κενή εστία.

Οι «ασπρόμαυροι» έψαξαν το γκολ με επιμονή και στο δεύτερο ημίχρονο. Τελικά το βρήκαν στο 71', όταν ο Τάισον με εξαιρετικό σουτ έκανε το 0-1. Η πίεση στην εστία του Κοσέλεφ συνεχίστηκε και στο 90'+2 ο Μπάμπα διαμόρφωσε τo τελικό 0-2.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Στάνκο, Τζανετόπουλος (81' Βασιλαντωνόπουλος), Παπαδόπουλος, Πέδρο Αμαράλ (81' Κοντονίκος), Νούνιες, Κορνέζος, Σλίβκα, Μαρτίνεθ (29’ Τζανδάρης), Τσιλούλης, Μάλτσι (60' Τσούκαλος).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (75' Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (85' Τσιγγάρας), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (75' Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας (85' Μουργκ), Τάισον, Σαμάτα (36’ Μπράντον Τόμας).

Τρίτος πέρασε ο Ολυμπιακός σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει κριτικής. Από την αρχή έως το τέλος οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι και αντιμετώπισαν μία ομάδα που έβγαλε σχεδόν όλο το 90λεπτο με δέκα! Στο 6' αποβλήθηκε ο Μπαριέντος για δολοφονικό μαρκάρισμα στον Μασούρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ελ Κααμπί στο 27' και στο 45'+6 έκαναν το 2-0 με τον ίδιο παίκτη με εκτέλεση πέναλτι. Από δική του ασίστ σκόραρε και ο Γιόβετιτς για το τελικό 3-0. Ακυρώθηκε γκολ του Μασούρα στο 56', ενώ ήταν αρκετές ακόμη οι ευκαιρίες των «ερυθρόλευκων».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (60΄ Γιόβετιτς), Άμπι, Ρέτσος (60΄ Μπιανκόν), Ορτέγκα, Έσε (60΄ Αλεξανδρόπουλος), Όρτα, Τσικίνιο (72΄ Φραν Ναβάρο), Μασούρας, Ποντένσε, Ελ Κααμπί (73΄ Ελ Αραμπί).

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Μύγας, Ράσιτς, Λούνα, Σιέλης, Ντε Καμπς (46΄ Κίτσος), Μπαριέντος, Ασεχνούν (76΄ Τάχατος), Ολιβέρα (60΄ Μπερτόγλιο), Κομπά (83΄ Ασλανίδης), Μωραΐτης.

Τέταρτος μπαίνει στα πλέι οφ ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον ΟΦΗ. Για ένα 30λεπτο δεν υπήρχε στο ματς με τους Κρητικούς να κάνουν στο 21' το 1-0 με τον Χιμένες. Στο 35' ισοφάρισε ο Ιωαννίδης από ωραία μπαλιά του Μπερνάρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» ήταν πολύ καλύτεροι, έψαξαν το γκολ, είχαν δοκάρι με τον Ιωαννίδη και πολλές ακόμη ευκαιρίες. Δεν έκαναν το 2-1 και στο 81' έγινε το 2-1 με πέναλτι του Ισεκά. Στο δίλεπτο είχε ισοφαρίσει ο Σπόραρ, αλλά η ανατροπή δεν έγινε.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Θοράρινσον, Μεγιάδο, Χιμένεθ (59’ Ριέρα), Μπάκιτς, Μπάκου (75’ Γκλέιζερ), Ισέκα (87’ Λουκάο), Αποστολάκης (59’ Αμπάντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (70’ Κώτσιρας), Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Μπακασέτας, Ζέκα (70’ Μαντσίνι), Τσέριν, Παλάσιος (70’ Σπόραρ), Ιωαννίδης, Μπερνάρ.

Από εκεί και πέρα, ο Πανσερραϊκός «καθάρισε» ουσιαστικά με την υπόθεση της παραμονής επικρατώντας με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης. Ο Ουάρντα ήταν εκείνος που το πήρε πάνω του και με δύο δικά του γκολ χάρισε στην ομάδα του το τρίποντο.

Στο 45'+1 ο Αιγύπτιος άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Αιγύπτιου και αμέσως μετά Καλτσάς ισοφάρισε. Το τελικό 2-1 έγινε στο 76' από τον Ουάρντα κι ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν από το 67' με δέκα λόγω αποβολής του Γιαμπλόνσκι. Δοκάρια είχαν στο 20' ο Ντανκερλούι για τους γηπεδούχους και στο 22' ο Μάντζης για τους φιλοξενούμενους.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Ντανκερλούι Μπέργκστρομ Διαμάντης Πεταυράκης (74’ Μπετανκόρ), Στάικος Ουεντραόγκο, Πηλέας (89’ Γκοτζαμανίδης) Ουάρντα Μούργος (64’ Τομάς) Άλεξιτς (89’ Γούλερι)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (29’ Τσιφτσής) Λύρατζης, Ατιένζα, Χριστόπουλος Άλβαρες, Γιαμπλόνσκι, Σουρλής, Καλτσάς Ζουγλής (67’ Παλάσιος), Σίτο (67’ Μπαρτόλο), Μάντζης (67’ Μιριτέλο).

Στην Καισαριανή έγινε ματσάρα και ο Παναιτωλικός έμεινε όρθιος κρατώντας στο -1 την Κηφισιά με το τελικό 2-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 23' με πέναλτι του Οζέγκοβιτς. Ο Πέδρο ισοφάρισε στο 54' και δύο λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα και πάλι Οζέγκοβιτς για το 2-1.

Στο 77' ο Μλάντεν έφερε το ματς και πάλι στα ίσα, ενώ στο 81' ο Καρέλης έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή. Έντονα παράπονα είχαν οι Αγρινιώτες από τη διαιτησία του Γκορτζίλα.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Γκόμπελιτς, Σολόα, Τεϊσέιρα, Τσανάτζια (52΄Γιόβανσιτς), Μιλίτσεβιτς, Μενέντες (81΄Τετέι), Μπιφούμα (68΄Κλωναρίδης), Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς (77΄Καρέλης), Λιάβας (65΄Μαυρίας), Χουάνπι, Τσιγγάρας (72΄Πέρες), Φρ. Ντουάρτε (72΄ Χατζηθεοδωρίδης), Τορεχόν, Λομόνακο (65΄Σενγκέλια), Πέδρο.

Τέλος, ο ουραγός ΠΑΣ Γιάννινα δεν μπόρεσε να νικήσει στο γήπεδό του ούτε τον Ατρόμητο μένοντας στο 1-1. Οι Ηπειρώτες είχαν φάσεις στο πρώτο ημίχρονο και πίεσαν για το γκολ. Τελικά το βρήκαν στο 33' με τον Ριένστρα μετά από πάσα του Κόντε.

Χωρίς να έχει κάνει κάτι ο Ατρόμητος ισοφάρισε στο 58' με τον Αντζιέλσκι και στο 74' οι Περιστεριώτες έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Κιβρακίδη. Έκτοτε ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε ευκαιρίες με μεγαλύτερη αυτή του Ροζάλες.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Mιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Κιάκος, Μπακαδήμας, Παντελάκης (42′ Σομποτσίνσκι), Σόρια, Καραχάλιος, Τζίνο (67′ Ροζάλες), Ριένστρα (79′ Λεό), Τούτου (46′ Ντεμίρ), Ροσέρο (67′ Παμλίδης), Κόντε.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης, Τσακμάκης, Έρλινγκμαρκ, Αθανασίου, Κούντε, Κουέν (80′ Φριτζόνσον), Γκονζάλεζ, Αντζιέλσκι (80′ Βέργος), Καμαρά (75′ Τριμμάτης), Ντιρκς (56′ Τζοβάρας).