09/05/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 - 21:22

Αθλητικά: Στον τελικό του Κυπέλλου ο Άρης!

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου θα κοντραριστεί με τον Παναθηναϊκό για το τρόπαιο παίρνοντας την πρόκριση μετά το 0-0 με τον Παναιτωλικό

Το ήθελε πολύ και μετά από 14 χρόνια ο Άρης είναι ξανά σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας. Για 10η φορά στην ιστορία του θα είναι φιναλίστ φιλοδοξώντας να πάρει το πρώτο του τρόπαιο μετά από 54 χρόνια!

Το βράδυ της Τετάρτης (6/3) ο Άρης έφερε 0-0 με τον Παναιτωλικό και δεδομένου ότι είχε νικήσει 0-1 στο Αγρίνιο, πήρε την πρόκριση. Έτσι στις 18 Μαΐου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας το ματς με τον Άρη. Οι Θεσσαλονικείς ήταν αγχωμένοι και δεν τους βγήκαν κάποια πράγματα. Ωστόσο, το παν ήταν η πρόκριση και την πήραν όντας καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης μπήκε δυνατά και είχε μία καλή στιγμή νωρίς με τον Σουλεϊμάνοφ. Σταδιακά ισορρόπησε ο Παναιτωλικός και προσπάθησε να απειλήσει στο 20' με τον Καρέλη.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι και μετά το μισάωρο βρήκε κάποιες φάσεις ο Άρης. Η μία ήταν στο 38' με τον Σαμόρα και στο αμέσως επόμενο λεπτό είχε ένα άστοχο σουτ ο Μανού Γκαρθία. Κοντά στο γκολ έφτασαν οι γηπεδούχοι στο 45' με τον Σουλεϊμάνοφ, όταν ο Τσάβες πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο το άγχος έπαιξε πρωτεύοντα ρόλο. Δεν κατάφερε ο Άρης να βγάλει ευκαιρίες. Ωστόσο, ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του αγώνα έως το τέλος.

Δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός ο Παναιτωλικός. Αυτός χρειαζόταν το γκολ, αλλά δεν είχε τρόπο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Μοναδική πραγματική ευκαιρία των φιλοξενούμενων ήταν αυτή στο 86' με την άστοχη κεφαλιά του Μπρούνο Ντουάρτε.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι (90’+1 Ζουλ), Βέλεθ (90′ Ρόουζ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (79′ Σαβέριο), Μανού Γκαρθία (60′ Φετφατζίδης, Σαμόρα, Μορόν (80′ Ανσαριφάρντ).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μλάντεν (80′ Λομόνακο), Μπρ. Ντουάρτε, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Χατζηθεοδωρίδης, Πέρες (81′ Τσιγγάρας), Φρ. Ντουάρτε (61′ Χουάνπι), Σενγκέλια (72′ Ντίας), Καρέλης (61′ Ζοάο Πέδρο).