10/05/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024 - 23:53

Αθλητικά: Με την πλάτη στον τοίχο ο ΠΑΟΚ

Με 2-0 από την Ντινανό στο Ζάγκρεμπ ηττήθηκαν οι «ασπρόμαυροι», οι οποίοι είχαν δύο μεγάλες φάσεις για να μειώσουν στο τέλος

Δεν ήταν αυτός που έπρεπε και τώρα τρέχει... Ο ΠΑΟΚ πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση έχασε με 2-0 το βράδυ της Πέμπτης (7/3) από τη Ντιναμό στο Ζάγκρεμπ στο πρώτο παιχνίδι για τη φάση των «16» του Κόνφερενς Λιγκ.

Θα πρέπει να βελτιωθεί πάρα πολύ σε διάστημα μίας εβδομάδας ο «Δικέφαλος του Βορρά» προκειμένου να πάρει εκείνος την πρόκριση. Σε πρώτη φάση αναζητά νίκη με δύο γκολ στην Τούμπα για να πάει το ματς στην παράταση και με περισσότερα για να περάσει από το 90λεπτο.

Οι Κροάτες περίμεναν ένα λάθος για να κάνουν τη ζημιά και ο ΠΑΟΚ το έκανε. Στο πρώτο μισάωρο οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο του αγώνα και είχαν φτάσει και σε δύο φάσεις με τους Τάισον και Ζίβκοβιτς.

Ωστόσο, στο 37' έγινε το 1-0. Με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ έως τότε να μην έχει δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα, ήταν ο Ότο εκείνος που έκανε ένα απίστευτο λάθος και έβγαλε μόνο του τον Πέτκοβιτς, ο οποίος είπε «ευχαριστώ» και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο έψαξε την ισοφάριση ο ΠΑΟΚ, αλλά ήταν μπλοκαρισμένος. Προσπάθησε με κάποιες αλλαγές ο Ραζβάν Λουτσέσκου να βρει λύσεις, αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατό.

Ένα κλέψιμο, μία γρήγορη επίθεση και 2-0 στο 71' από τον Πέτκοβιτς. Ο Μουργκ είχε μία σημαντική ευκαιρία στο 84', ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να του στερεί το 2-1, το οποίο θα έβαζε και νέα δεδομένα για τη ρεβάνς.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Σεργκέι Γιακίροβιτς): Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Μπερνέ, Τεοφίλ-Κατρίν, Πέρκοβιτς, Μίσιτς, Σούτσιτς, Σπίκιτς (72’ Κανέκο), Μπατούρινα (90+3’ Χαλίλοβιτς), Χότζα (46’ Βίντοβιτς), Πέτκοβιτς (89’ Κουλένοβιτς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Γιόνι, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (69’ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (83’ Τζίμας), Κωνσταντέλιας (69’ Μουργκ), Τάισον, Μπράντον (60’ Ντεσπόντοφ)