08/05/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 - 00:59

Αθλητικά: Στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ Μπαρτσελόνα και Άρσεναλ

Οι Καταλανοί επικράτησαν με 3-1 της Νάπολι και οι Λονδρέζοι πέρασαν στα πέναλτι μετά το 1-0 της κανονικής διάρκειας

Είτε εύκολα είτε δύσκολα τα φαβορί τα κατάφεραν! Τόσο η Μπαρτσελόνα όσο και η Άρσεναλ πήραν το βράδυ της Τρίτης (12/3) την πρόκριση για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά απέναντι στη Νάπολι και αυτό ήταν το κλειδί στο τελικό 3-1. Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο 15' μ τον Φερμίν και δύο λεπτά μετά Κανσέλο έκανε το 2-0.

Η Νάπολι ξαναμπήκε στο ματς στο 30' με τον Ραχμάνι, αλλά αυτό το γκολ δεν της έφτανε. Ήθελε άλλο ένα για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Τελικά όχι μόνο δεν το πέτυχε, αλλά στο 83' ο Λεβαντόφσκι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στο Λονδίνο το παιχνίδι ήταν απρόσμενα αμφίρροπο. Η Πόρτο δυσκόλεψε πάρα πολύ την Άρσεναλ. Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις ήταν ελάχιστες με τον Τροσάρντ να κάνει στο 41' το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο πίεσαν περισσότεροι οι γηπεδούχοι. Πέτυχαν και ένα γκολ με τον Έντεγκααρντ, το οποίο ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Οι Πορτογάλοι άντεξαν και έστειλαν την αναμέτρηση στην παράταση. Εκεί ο ένας φοβόταν τον άλλον. Έτσι η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Έβαλαν και τα τέσσερα που εκτέλεσαν οι «κανονιέρηδες», ο Γουέντελ έχασε το δεύτερο για τους «δράκους» και ο Γκαλένο το τέταρτο με αποτέλεσμα να αποκλειστεί η Πόρτο.

Οι ρεβάνς της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ

Τρίτη (5/3)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (89' Μερίνο - 15' και 56' Εμπαπέ)

Μπάγερν Μονάχου - Λάτσιο 3-0 (39' και 66' Κέιν, 45'+2 Μίλερ)

Τετάρτη (6/3)

Ρεάλ Μαδρίτης - Λειψία 1-1 (65' Βινίσιους - 68' Όρμπαν)

Μάντσεστερ Σίτι - Κοπεγχάγη 3-1 (5' Ακάντζι, 9' Άλβαρες, 45'+1 Χάαλαντ - 29' Ελιουνούσι)

Τρίτη (12/3)

Μπαρτσελόνα - Νάπολι 3-1 (15' Φερμίν, 17' Κανσέλο, 83' Λεβαντόβσκι - 30' Ραχμάνι)

Άρσεναλ - Πόρτο 1-0 (41' Τροσάρντ)