09/05/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024 - 00:51

Αθλητικά: Συνεχίζουν στο Τσάμπιονς Λιγκ Ατλέτικο και Ντόρτμουντ

Στο θρίλερ της Μαδρίτης οι «ροχιμπλάνος» απέκλεισαν στα πέναλτι την Ίντερ έχοντας νικήσει 2-1 στην κανονική διάρκεια * Με 2-0 επικράτησαν της Αϊντχόφεν οι Βεστφαλοί

Το παζλ συμπληρώθηκε... Δύο ομάδες περιμέναμε για να κλείσει η οκτάδα του Τσάμπιονς Λιγκ και αυτές έγιναν γνωστές το βράδυ της Τετάρτης (13/3).

Ατλέτικο Μαδρίτης και Ντόρτμουντ πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά. Την Παρασκευή (15/3) θα γίνει η κλήρωση για τη διαδρομή έως τον τελικό και εκεί θα συμμετέχουν ακόμα οι Παρί Σεν Ζερμέν, Μπάγερν Μονάχου, Ρεάλ Μαδρίτης, Μάντσεστερ Σίτι, Μπαρτσελόνα και Άρσεναλ.

Το μεγάλο ματς έγινε στη Μαδρίτη. Εκεί η Ατλέτικο, που είχε χάσει με 1-0 στην Ιταλία, πήρε στα πέναλτι την πρόκριση κι ενώ βρέθηκε να πίσω στο σκορ στο 33' με τον Ντιμάρκο. Δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε Γκριεζμάν και στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχαν φάσεις και για τους δύο.

Στις αντεπιθέσεις χτύπησε η Ίντερ σπαταλώντας σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει ξανά το προβάδισμα. Στο τέλος λύγισε. Η Ατλέτικο έκανε τη μία επίθεση μετά την άλλη και στο 87' γύρισε τούμπα τον αγώνα. Λίγο μετά άγγιξε και το 3-1.

Στην παράταση οι δύο ομάδες έπαιξαν πρωτίστως για να μη δεχτούν γκολ και έτσι ο αγώνας πήγε στα πέναλτι. Σε αυτά Αλέξις Σάντσες και Σαούλ έχασαν από ένα, αμέσως μετά Κλάασεν τους μιμήθηκε και όταν πήγε ο Λαουτάρο Μαρτίνες στην πέμπτη εκτέλεση για να κρατήσει την Ίντερ εντός πρόκρισης, έστειλε την μπάλα στον ουρανό.

Δεν είχε συγκινήσεις το άλλο παιχνίδι της βραδιάς. Η Ντόρτμουντ με προίκα το υπέρ της 0-1 από την Ολλανδία μπήκε δυνατά και έκανε το 1-0 μόλις στο 3' με ωραίο σουτ του Σάντσο.

Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε η Αϊντχόφεν να την αγχώσει. Οι Ολλανδοί δεν βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης και στο 90'+5 δέχτηκαν και το 2-0 με αποτέλεσμα να αποκλειστούν.

Οι ρεβάνς της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ

Τρίτη (5/3)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (89' Μερίνο - 15' και 56' Εμπαπέ)

Μπάγερν Μονάχου - Λάτσιο 3-0 (39' και 66' Κέιν, 45'+2 Μίλερ)

Τετάρτη (6/3)

Ρεάλ Μαδρίτης - Λειψία 1-1 (65' Βινίσιους - 68' Όρμπαν)

Μάντσεστερ Σίτι - Κοπεγχάγη 3-1 (5' Ακάντζι, 9' Άλβαρες, 45'+1 Χάαλαντ - 29' Ελιουνούσι)

Τρίτη (12/3)

Μπαρτσελόνα - Νάπολι 3-1 (15' Φερμίν, 17' Κανσέλο, 83' Λεβαντόβσκι - 30' Ραχμάνι)

Άρσεναλ - Πόρτο 1-0 [4-2] (41' Τροσάρντ)

Τετάρτη (13/3)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Ίντερ 2-1 [3-2 πέν.] (35' Γκριεζμάν, 87' Ντεπάι - 33' Ντιμάρκο)

Ντόρτμουντ - Αϊντχόφεν 2-0 (3' Σάντσο, 90'+5 Ρόις)