08/05/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024 - 22:31

Αθλητικά: Μεγάλος ΠΑΟΚ, πάτησε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Οι «ασπρόμαυροι» πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησαν με 5-1 των Κροατών και πέρασαν στα προημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ

Τρόμαξε την Ευρώπη! Κάνοντας ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο και βγάζοντας αντίδραση στο δεύτερο, όταν τα πράγματα στράβωσαν, ο ΠΑΟΚ έλιωσε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ και την έστειλε σπίτι της!

Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες ευρωπαϊκές του εμφανίσεις το βράδυ της Πέμπτης (14/3), ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε με 5-1 των Κροατών και πήρε έτσι το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ.

Ξέσπασε σε πανηγυρισμούς η Τούμπα στο φινάλε. Για δεύτερη φορά την τελευταία τριετία οι «ασπρόμαυροι» είναι στα προημιτελικά της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασιστικά το παιχνίδι και έδειξε με το καλημέρα στην Ντιναμό πως θα περάσει δύσκολα. Έχασε μεγάλες ευκαιρίες με Κουλιεράκη και Ζίβκοβιτς στο πρώτο 20λεπτο και στο 27' άνοιξε το σκορ. Από εκτέλεση κόρνερ ο Κουλιεράκης πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπάμπα αμαρκάριστος σκόραρε.

Μέχρι να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι είχε γίνει και το 0-2. Στο 33' ο Κουλιεράκης σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε στον Σούτσιτς, άλλαξε πορεία και πήγε στα δίχτυα. Η Τούμπα έσπρωχνε τους παίκτες, αυτοί δεν σταματούσαν και στο 42' ο Τόμας έκανε το 3-0 με κεφαλιά μετά από ωραία μπαλιά του Τάισον.

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Στο 48' Χότζα μείωσε σε 3-1 και το άγχος κυρίευσε τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε ένα κακό 20λεπτο. Στο 53' ο Κοτάρσκι έκανε μεγάλη επέμβαση σε πλασέ του Σπίκιτς και στο 64' είπε όχι με εντυπωσιακό τρόπο στον Χότζα.

Εννέα λεπτά αργότερα ξανά από ένα κόρνερ ήρθε η λύση με τον Κουλιεράκη να σκοράρει με το στήθος. Το νερό μπήκε στο αυλάκι, η Ντιναμό δεν μπορούσε να αντιδράσει και στο 87' με πέναλτι ο Ζίβκοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (78’ Γιόνι), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (82’ Οζντόεφ), Μεϊτέ, Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (78’ Μουργκ), Τάισον (67’ Ντεσπόντοφ), Μπράντον (78’ Σαμάτα)

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Σεργκέι Γιακίροβιτς): Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Μπερνέ, Τεοφίλ-Κατρίν, Πέρκοβιτς (80’ Ογκιβάρα), Μίσιτς, Σούτσιτς (80' Κουλένοβιτς), Σπίκιτς (74’ Κανέκο), Μπατούρινα, Χότζα (80’ Βίντοβιτς), Πέτκοβιτς