10/05/2024
A-SPORTS | Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 - 00:58

Αθλητικά: «Ερυθρόλευκη» ραψωδία στη Σερβία και τεράστια πρόκριση

Ο ψυχωμένος Ολυμπιακός έδειξε πως δεν πρέπει να τον ξεγράφει κανείς και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ νικώντας στην παράταση με 1-6 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Ανατροπή θρυλικών διαστάσεων και μία ονειρική πρόκριση! Στα προημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ ο Ολυμπιακός, ο οποίος έγραψε ιστορία στη Σερβία.

Μετά το 1-4 του πρώτου αγώνα στο «Γ. Καραϊσκάκης» απάντησε στη Μακάμπι Τελ Αβίβ με τον ίδιο τρόπο και στην παράταση νίκησε με 1-6 τους Ισραηλινούς το βράδυ της Πέμπτης (14/3) και τους έστειλε σπίτι τους.

Ο Ολυμπιακός ήταν σε τρομερή μέρα, μπορούσε να καθαρίσει από το 90λεπτο και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στην κλήρωση της Παρασκευής (15/3). Τόσο εκείνος όσο και ο ΠΑΟΚ συνεχίζουν στο Κόνφερενς Λιγκ.

Εντυπωσιακά μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Το κλειδί ήταν το γρήγορο γκολ και το βρήκε στο 10' με ωραίο σουτ του Ποντένσε. Είχε μία σημαντική ευκαιρία στη συνέχεια με τον Ελ Κααμπί και συνέχισε να πιέζει.

Από μία ωραία πάσα του Ποντένσε ο Φορτούνης βγήκε μόνος του στο 36' και πλάσαρε εύστοχα για το 0-2, ενώ ο Ποντένσε ήταν μέσα και στο 0-3. Από τη δική του ωραία μπαλιά ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι βρήκε δίχτυα στο 45'+3 και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μακάμπι έβγαλε αντίδραση και στο 55' ο Ρέτσος έκανε ένα αχρείαστο πέναλτι. Εκτελώντας το δύο λεπτά μετά ο Ζάχαβι μείωσε σε 1-3. Μόνο που άμεσα ο Ολυμπιακός της έκοψε τον βήχα με ψαλιδάκι του Ελ Κααμπί στο 66'.

Το παιχνίδι άνοιξε, οι Ισραηλινοί είχαν μία τεράστια ευκαιρία στο 76' με τον Πέρετζ και ο Ολυμπιακός άλλη μία στο 90'+3 με τον Γιόβετιτς. Έτσι ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός άρχισε με γκολ. Στο 93' ο Γιόβετιτς από κοντά έκανε το 1-5. Η Μακάμπι έδειχνε διαλυμένη, η άμυνά της ήταν ξεχαρβαλωμένη και στο 103 ο Μασούρας έφυγε μόνος του, πέρασε και τον τερματοφύλακα και έδωσε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος έκανε το 1-6 σε κενή εστία. Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Μισπάτι, Σαχάρ (91΄ Α. Κόεν), Ναχμίας, Σαμπορίτ, Ρεβίβο, Πέρετζ, Φαν Όβεριμ (74΄ Φαν Όβεριμ), Κανοχόφσκι, Νταβίντα, Μίλσον (14΄ Μπίτον, 108΄ Μποντόσο), Ζάχαβι (108΄ Κόεν)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι (106΄ Κίνι), Τσικίνιο, Όρτα (82΄ Γιόβετιτς), Έσε, Φορτούνης (95΄ Μασούρας), Ποντένσε (103΄ Ιμπόρα), Ελ Κααμπί (88΄ Ελ Αραμπί)