08/05/2024
A-SPORTS | Σάββατο 16 Μαρτίου 2024 - 21:52

Αθλητικά: Ανάσα ο Παναιτωλικός, βουλιάζει ο ΠΑΣ Γιάννινα

Οι Αγρινιώτες επικράτησαν με 3-0 του Πανσερραϊκού και προσπέρασαν δύο ομάδες * Νίκησε τους τελευταίους Ηπειρώτες ο Ατρόμητος με 3-2

Ο ένας πανηγυρίζει, ο άλλος είναι πλέον με τη θηλιά στον λαιμό... Μεγάλη ανάσα πήρε ο Παναιτωλικός επικρατώντας με 2-0 του Πανσερραϊκού στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1 το Σάββατο (16/3), ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν πήρε τίποτα στο Περιστέρι.

Βρέθηκε τρεις φορές πίσω στο σκορ, ισοφάρισε μόνο τις δύο και κάπως έτσι έμεινε με άδεια χέρια. Ίσως να είναι άδικο το τελικό 3-2, αλλά σε αυτή τη φάση της σεζόν μετρούν τα αποτελέσματα και ο Ατρόμητος έσπρωξε πιο κοντά στον υποβιβασμό τους Ηπειρώτες.

Στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι. Είχε κάποιες τελικές από τα πρώτα λεπτά και έψαχνε το γρήγορο γκολ που θα τον βάλει σε θέση οδηγού. Το βρήκε στο 26' με τον Χουάνπι μετά από γύρισμα του Καρέλη.

Δεν πρόλαβε να βγάλει αντίδραση ο Πανσερραϊκός και στο 34' έγινε το 2-0. Ο Καρέλης δεν μπόρεσε να σκοράρει σε πρώτο χρόνο, αλλά το έκανε σε δεύτερο ο Μαυρίας. Στο 42' δίχτυα βρήκε και ο Ντίας, αλλά το δικό του τέρμα ακυρώθηκε για χέρι.

Τρεις αλλαγές έκανε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανσερραϊκός και το μόνο που κατάφερε ήταν να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Ωστόσο, ήταν εντελώς ακίνδυνος. Μοναδική εξαίρεση μία κεφαλιά του Άλεξιτς στο 61'. Έως το φινάλε οι Σερραίοι ήταν εντελώς φλύαροι και έτσι δεν άλλαξε τίποτα. Με αυτή τη νίκη ο Παναιτωλικός προσπέρασε Βόλο και Κηφισιά στη βαθμολογία.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μλάντεν, Ταμπίτζε, Τορεχόν, Χουάνπι (90+1’ Μπουζούκης), Τσιγγάρας (90+1’ Μπαμπόκ), Ντουάρτε (89’ Μπελεβώνης), Ντίας (83’ Λιάβας), Καρέλης (83’ Λομόνακο).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Χατζηστραβός (90’ Σοφιανός), Διαμάντης (65’ Μούργος), Μπέργκστρεμ, Οικονόμου (46’ Ουεντραόγκο), Μορέιρα, Τομάς (65’ Μπετανκόρ), Ντανκερλούι (46’ Γκοτζαμανίδης), Ουάρντα, Άλεξιτς.

Στο παιχνίδι που χρονικά προηγήθηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε δυνατά και θα μπορούσε να έχει κάνει το 0-1. Στο 3' η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι και λίγο μετά είχε μία φάση που έσωσε στη γραμμή ο Μαρκετζιάνι. Αρχικά ο Μανούχος έδειξε σέντρα, αλλά ο VAR τον διόρθωσε.

Είχαν και άλλες στιγμές οι Ηπειρώτες με τον Παμλίδη να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 35'. Όχι μόνο δεν έγινε εκεί το 0-1, αλλά δύο λεπτά μετά έγινε το 1-0 από τον Έντερ κόντρα στη ροή του αγώνα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έψαξε την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, άλλαξε σχηματισμό και έφτασε στο 1-1 με ωραίο σουτ του Παμλίδη στο 49'. Ωστόσο, με ένα απίθανο λάθος του Σούλη στο 61' έγινε το 2-1 από τον Τζαβέλλα, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία.

Οι Ηπειρώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, είχαν στο 71' μία καλή στιγμή με τον Τζίνο και δύο λεπτά μετά άλλη μία με τον Λεό. Τελικά στο 85' έκαναν το 2-2 με τον Εραμούσπε, αλλά δεν χάρηκαν τον βαθμό, αφού στο 90'+5 ο Κούντε έκανε την μπαλιά, ο Βέργος πετάχτηκε πρώτος στη φάση και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Mαρκετζάνι, Κεσχρίντα, Koύντε, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ- Έντερ, Κούεν (55’ Φριτζόνσον), Έρλινγκμαρκ (79’ Ασεβέδο), Καμαρά (55’ Τζοβάρας), Αντζιέλσκι (70’ Βέργος), Βαλένσια (55’ Βρακάς).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Οσέι Τούτου, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος, Λιάσος (46’ Λέο Μπατίστ), Τζίνο, Τζίμας, Ριένστρα (46’ Καραχάλιος), Ροσέρο (84’ Ντεμίρ), Παμλίδης.