17/05/2024
A-SPORTS | Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 - 19:32

Αθλητικά: «Πάτησε» και προσπέρασε την Κηφισιά ο Βόλος

Οι Θεσσαλοί διέλυσαν με 4-1 την ομάδα του Κώστα Μπράτσου και την έβαλαν από κάτω

Δίνει απαντήσεις! Μετά το διπλό στην Τρίπολη στην πρεμιέρα των πλέι άουτ ο Βόλος νίκησε και την Κηφισιά ξεκινώντας έτσι αυτό το μίνι πρωτάθλημα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Το απόγευμα του Σαββάτου (30/3) οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 4-1 της ομάδας του Κώστα Μπράτσου και την άφησαν πίσω τους. Το ήθελαν πολύ μετά από όσα είχαν γίνει στην τελευταία συνάντησή τους και το κατάφεραν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ.

Κομβικό ρόλο έπαιξε το εξαιρετικό ξεκίνημα. Στο 3' έκανε το 1-0 ο Κόμπα και οκτώ λεπτά αργότερα ο Γκαρσία το 2-0. Από στατικές φάσεις προήλθαν και τα δύο γκολ με την Κηφισιά να έχει τραγική αντιμετώπιση.

Σταδιακά ανέβασε στροφές η τελευταία. Μπήκε στο κλίμα του αγώνα και άρχισε να δημιουργεί φάσεις. Έτσι στο 33' έκανε το 2-1 με τον Οζέγκοβιτς και έξι λεπτά μετά άγγιξε την ισοφάριση με τον Μπιφουμά. Τελικά όχι μόνο δεν έγινε αυτό, αλλά στο 45'+2 ο Γκαρσία έκανε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κηφισιά χρειαζόταν ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο ματς και δεν το βρήκε. Δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Αντιθέτως, έχοντας πολλά αμυντικά κενά το έκανε εύκολο στον Βόλο να την απειλήσει. Στο 85' διαμορφώθηκε το τελικό 4-1 από τον Μωραΐτη, ενώ δύο λεπτά μετά ο Οζέγκοβιτς έχασε πέναλτι με τον Κόβατς να αποκρούει.

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Μύγας, Λούνα, Γκλάβτσιτς (90+3′ Τρουιγέ), Ντε Καμπς, Κόμπα (72′ Μπερτόλιο), Ασενούν, Γκαρσία (82′ Μωραΐτης)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (46′ Κλωναρίδης), Τεϊσέιρα, Τσάπαν, Μιλίτσεβιτς (79′ Γιόβαντσιτς), Τσανάτζια (64΄Σολόα), Σναϊντερλάν (46′ Πρίτσας), Κρισιούμα, Μενέντες (46′ Τετέι), Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς.