16/05/2024
A-SPORTS | Κυριακή 31 Μαρτίου 2024 - 22:29

Αθλητικά: Ο Ελίασον σόκαρε τον Ολυμπιακό και έστειλε την ΑΕΚ στα ουράνια, τριάρα ο Άρης

Με γκολ του Σουηδού στις καθυστερήσεις η Ένωση πήρε τεράστιας σημασίας νίκη με 1-0 απέναντι στους πολύ καλούς Πειραιώτες * Με 3-1 έκαμψαν την αντίσταση της Λαμίας οι Θεσσαλονικείς

Έγινε ματσάρα με τα όλα της και στο φινάλε χαμογέλασε η ΑΕΚ. Σε ένα παιχνίδι λεπτομερειών, που η μπίλια μπορούσε να κάτσει οπουδήποτε, η Ένωση υπέταξε με 1-0 τον Ολυμπιακό το βράδυ της Κυριακής (31/3) με γκολ του Ελίασον στις καθυστερήσεις στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Ανώτεροι ήταν οι Πειραιώτες. Είχαν μεγάλες ευκαιρίες και άξιζαν ακόμη και το τρίποντο. Τελικά όχι μόνο σπατάλησαν τις δικές τους στιγμές, αλλά στο φινάλε δέχτηκαν και γκολ με αποτέλεσμα να μείνουν πολύ πίσω στην κούρσα του τίτλου. Πρώτη συνεχίζει η ΑΕΚ.

Την ίδια ώρα ο Άρης σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι επικρατούσε 3-1 της Λαμίας. Ξέσπασε σε ένα τετράλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο και εκεί πέτυχε όλα του τα γκολ.

Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός και άγγιξε το γκολ μόλις στο 9' με τον Μασούρα. Ο Αθανασιάδης έκανε μεγάλη επέμβαση και αυτή ήταν η πρώτη από τις αρκετές που ακολούθησαν. Ο τραυματισμός του Στάνκοβιτς τον έκανε βασικό και ο Έλληνας τερματοφύλακας έπιασε την ευκαιρία από τα μαλλιά.

Σταδιακά ανέβηκε και η ΑΕΚ, αλλά δεν είχε τις μεγάλες φάσεις. Ένα σουτ είχε ο Γκατσίνοβιτς και ένα άλλο ο Πινέδα έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στις καθυστερήσεις του ο Ολυμπιακός ήταν που απείλησε με τον Ελ Κααμπί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν πήρε τις βοήθειες που θα περίμενε από Λιβάι Γκαρσία και Τσούμπερ. Ο δεύτερος είχε ένα δοκάρι που δεν θα μετρούσε γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ, ενώ ακυρώθηκε και γκολ του Άμραμπατ για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Πιο συγκροτημένος ήταν ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε ευκαιρίες με τους Ελ Κααμπί και Ζέλσον. Βλέποντας την ομάδα του να πατάει καλά ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έριξε στο ματς τον Γιόβετιτς και εκείνος έκανε άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα. Ωστόσο, παρά τις μεγάλες του φάσεις, το γκολ δεν ήρθε. Αντιθέτως, από ένα δικό του λάθος και ενώ πίεζαν οι Πειραιώτες, ο Μάνταλος έδωσε στον Ελίασον και εκείνος διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

AEK (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (77΄ Πόνσε), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Σιμάνσκι (70΄ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (70΄ Τσούμπερ), Άμραμπατ (70΄ Ελίασον), Πινέδα, Γκαρσία (86΄ Λιούμπιτσιστς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι, Έσε, Τσικίνιο, Φορτούνης (79΄ Γιόβετιτς), Μασούρας (60΄ Μαρτίνς), Ποντένσε, Ελ Κααμπί (61΄ Ναβάρο).

Το παιχνίδι της Θεσσαλονίκης δεν είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Δεν έκρινε τίποτα και κάπως έτσι το αντιμετώπισαν και οι δύο ομάδες. Τουλάχιστον για ένα ημίχρονο δεν γινόατν σχεδόν τίποτα. Ένα σουτ στο 15' είχε ο Σουλεϊμάνοφ, ένα και ο Σλίβκα στο 23' για τους φιλοξενούμενους αι στο 40' η καλύτερη ήρθε η καλύτερη στιγμή με τον Μάλτσι να αστοχεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης είχε ένα εντυπωσιακό τετράλεπτο. Άνοιξε το σκορ στο 55' ο Σουλεϊμάνοφ και ένα λεπτό μετά ο Μανού Γκαρθία με ένα εξαιρετικό σουτ έκανε το 2-0. Μέχρι να συνέλθει η Λαμία, έγινε και το 3-0 στο 59' από τον Μπράμπετς.

Εκεί τελείωσαν όλα και η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Λεωνίδας Βόκολος προχώρησε σε μαζεμένες αλλαγές και το μόνο που κατάφερε η ομάδα του, ήταν να μειώσει στο 89' με τον νεαρό Κοντονίκο.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (78’ Ρόουζ), Εμβοντό (63’ Βερστράτε), Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία (74’ Τζούρασεκ), Σουλεϊμάνοφ (63’ Φετφατζίδης), Ανσαριφάρντ (46’ Σαβέριο), Μορόν.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Φερέιρα, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες (66’ Τόσιτς), Στάνκο (66’ Σαντάνα), Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (66’ Τόσιο), Μάλτσι (84’ Κοντονίκος), Σλίβκα (66’ Τζανδάρης).