16/05/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 - 23:17

Αθλητικά: Ζωντανός ο Παναθηναϊκός, λύγισε την ΑΕΚ με σούπερ Ιωαννίδη

Η Ένωση προηγήθηκε, το «τριφύλλι» έκανε την ανατροπή και μπήκε φωτιά στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 1

Ακόμα δεν πρέπει να τον ξεγράφει κανείς! Έπαιξε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά έβγαλε αμέσως αντίδραση και είναι ακόμη στο κόλπο. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ το βράδυ της Τετάρτης (3/4) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ και ψαλίδισε στους τρεις τη μεταξύ τους διαφορά.

Έπεσε από την κορυφή η Ένωση μετά από αυτό το αποτέλεσμα και βλέπει την πλάτη του ΠΑΟΚ πριν τον υποδεχτεί στην Opap Arena. Προηγήθηκε η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, αλλά γνώρισε τελικά την πρώτη της ήττα μετά από 17 ντέρμπι.

Τρομερό ήταν το πρώτο ημίχρονο με πολλές ευκαιρίες κυρίως για τους γηπεδούχους, παιχνίδι τακτικής έγινε στο δεύτερο. Εκεί μπήκε η σκοπιμότητα αι οι φάσεις ήταν λιγοστές.

Το παιχνίδι άρχισε με το μεγάλο λάθος του Χουάνκαρ στο 5' και το 0-1 του Βίντα μετά το κλέψιμο του Ελίασον. Ο Ισπανός αριστερός μπακ προσπάθησε να αφήσει την μπάλα να βγει έξω, ο Σουηδός του την πήρε και η ΑΕΚ προηγήθηκε.

Είχε για λίγα λεπτά ακόμη το πάνω χέρι και μετά το δοκάρι του Μπερνάρ στο 10' ο αγώνας άνοιξε τελείως. Η Ένωση έχασε με τον Τσούμπερ τεράστια ευκαιρία για το 0-2 στο 12' και σταδιακά ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές.

Ο Ιωαννίδης πήρε πολλές φάσεις πάνω του και οι Βίντα και Μουκουντί δεν μπορούσαν να τον σταματήσουν. Ειδικά ο δεύτερος ήταν σε πολύ κακή μέρα. Στο 24' ακυρώθηκε γκολ του Μπακασέτα για οφσάιντ του Αράο νωρίτερα, αλλά στο 32' ο ίδιος παίκτης βρήκε ξανά δίχτυα με ωραίο σουτ εκτός περιοχής και αυτή τη φορά έγινε το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Ιωαννίδης κλέβοντας την μπάλα από τον Μουκουντί ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Παναθηναϊκός που μπήκε καλύτερα και απείλησε ξανά με τον Ιωαννίδη. Ο Ματίας Αλμέιδα προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές και ο Φατίχ Τερίμ απάντησε γυρνώντας την ομάδα του πιο πίσω. Άφησε την μπάλα στον αντίπαλο και έβαλε τον Αράο τρίτο στόπερ.

Η Ένωση ήταν υπερβολικά φλύαρη έως το φινάλε του αγώνα και δεν έκανε ούτε μία ευκαιρία σε ροή αγώνα. Είχε τον έλεγχο, αλλά γυρνούσε την μπάλα χωρίς την παραμικρή έμπνευση. Μόνο στο 90+2 έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Ντραγκόφσκι να αποκρούει το απευθείας φάουλ του Γκατσίνοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γέντβαϊ, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ (61’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (88’ Βιλένα), Μπακασέτας (88’ Πέρεθ), Βέρμπιτς (61’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης, Μπερνάρ (79’ Λημνιός).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (57’ Πινέδα), Ελίασον, Τσούμπερ (57’ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (70’ Αμραμπατ), Μάνταλος (57’ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία (57’ Πόνσε).