16/05/2024
A-SPORTS | Σάββατο 6 Απριλίου 2024 - 19:27

Αθλητικά: Πήρε βαθμό στο τέλος ο Ατρόμητος

Με γκολ του Τζοβάρα στις καθυστερήσεις ισοφάρισε στο τελικό 1-1 τον Πανσερραϊκό μετά το σοβαρό λάθος του Χοβάν

Δεν καιγόταν κανείς τους, πήραν από έναν βαθμό και συνεχίζουν Ατρόμητος και Πανσερραϊκός περιμένοντας πια απλώς να έρθει και μαθηματικά η εξασφάλιση της παραμονής.

Με το 1-1 του Σαββάτου (6/4) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1, οι δυο τους εξακολουθούν να έχουν μία απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ανώτεροι οι Σερραίοι σε αυτό τον αγώνα, αλλά είχαν τις στιγμές τους και οι Περιστεριώτες, οι οποίοι πήραν τον βαθμό στις καθυστερήσεις μετά το χοντρό λάθος του Χοβάν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο φάσεις για τους γηπεδούχους. Ωστόσο, στην πρώτη του καλή στιγμή ο Πανσερραϊκός έκανε το 0-1. Ο Ουάρντα εκτέλεσε φάουλ στο 18' και ο Άλεξιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Έως το τέλος του πρώτου μέρους οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Μία καλή στιγμή με τον Μπετανκόρ είχαν τα «λιοντάρια» στο 23, ενώ στη συνέχεια διατήρησαν με άνεση το υπέρ τους προβάδισμα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έκανε τρεις αλλαγές ο Σάσα Ίλιτς και αυτό βοήθησε την ομάδα του ώστε να πάρει τον έλεγχο. Στο 47' ο Ρομπάιγ είχε δοκάρι, αλλά έκτοτε δεν έβγαλαν φάση οι γηπεδούχοι.

Εκείνοι είχαν το πάνω χέρι, αλλά η φλύαρη υπεροχή τους δεν οδηγούσε κάπου. Αντιθέτως, ο Πανσερραϊκός άγγιξε το 0-2 στο 85' με τον Ουάρντα. Δεν το πέτυχε και στο 90'+4 ήρθε η ισοφάριση. Μετά από την εκτέλεση φάουλ ο Χοβάν πραγματοποίησε εντελώς άστοχη έξοδο και ο Τζοβάρας ισοφάρισε.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Κιβρακίδης, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Πομόνης, Κουέν, Φριτζόνσον (46′ Βαλένσια), Έρλιγνκμαρκ (46′ Γκονζάλες), Ρομπάιγ (62′ Τζοβάρας), Βέργος (69′ Αντζιέλσκι), Ντιρκς (46′ Βρακάς).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης, Ουεντράογκο, Μορέιρα, Τομάς (66′ Γούλερι), Ουάρντα (90’+3 Μασκανάκης), Μπέτανκορ (66′ Χατζηστραβός), Άλεξιτς (85′ Σοφιανός).