16/05/2024
A-SPORTS | Σάββατο 6 Απριλίου 2024 - 22:35

Αθλητικά: Πέφτει ο ΠΑΣ Γιάννινα, προσπέρασε τον Παναιτωλικό η Κηφισιά

Δεν γλιτώνουν οι Ηπειρώτες μετά την ήττα τους με 4-0 από τον ΟΦΗ * Μεγάλο διπλό στο Αγρίνιο ο Βόλος και τεράστια ανατροπή η ομάδα του Κώστα Μπράτσου στην Τρίπολη

Ο ένας κλείδωσε και ψάχνουμε τον δεύτερο. Μόνο με θαύμα θα παραμείνει στη Σούπερ Λίγκα 1 ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ το βράδυ του Σαββάτου (6/4).

Με 4-0 έχασαν οι Ηπειρώτες από τον ΟΦΗ και θα μπορούσαν να δεχτούν και περισσότερα γκολ. Παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας και βλέπουν η διαφορά από τη ζώνη της σωτηρίας να αυξάνεται.

Ο Βόλος είναι ασταμάτητος, νίκησε και τον Παναιτωλικό με 1-0 στο Αγρίνιο και τον έριξε προτελευταίο. Αυτό γιατί η Κηφισιά επιβλήθηκε με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης και προσπέρασε έτσι τους Αγρινιώτες πριν το μεταξύ τους παιχνίδι στην Καισαριανή.

Στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία, ο ΟΦΗ πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 10' με τον Ριέρα μετά το σοβαρό λάθος του Εραμούσπε. Στο 26' ο Αργεντινός αποβλήθηκε λανθασμένα και εκεί όλα τελείωσαν.

Οι Κρητικοί πίεσαν πολύ για το δεύτερο γκολ, είχαν ευκαιρίες και στο 45'+4 με τον Μπάκου έκαναν το 2-0 μετά από ασίστ του Τοράλ. Αυτή ήταν η δεύτερη για τον Ισπανό στο ματς, καθώς εκείνος είχε φτιάξει και το πρώτο γκολ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν υπήρχε σοτ γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ έκανε ό,τι ήθελε κυρίως με τους Ριέρα και Ισέκα. Έχασε ευκαιρίες ο δεύτερος, αλλά έβαλε και το γκολ στο 58'. Πέτυχε άλλο ένα στο 64', το οποίο ακυρώθηκε και το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 86' από τον Ριέρα.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης (69′ Θεοδοσουλάκης), Τοράρινσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος (69′ Λουκάο), Μεγιάδο (69′ Μπάκιτς), Γκαγέγος, Μπάκου, Τοράλ (69′ Μοσκέρα), Ριέρα, Ισέκα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Σόρια, Τσαούσης, Εραμούσπε, Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας, Καραχάλιος (80′ Λιάσος), Ριένστρα (46′ Τζίνο), Ροσάλες (46′ Ροσέρο), Τζίμας (46′ Ντεμίρ), Κόντε (69′ Λεό).

Νωρίτερα ο Βόλος είχε κάνει τεράστιο διπλό απέναντι στον Παναιτωλικό. Οι Θεσσαλοί παίρνουν τη μία νίκη μετά την άλλη στα πλέι άουτ και βαδίζουν σταθερά προς την παραμονή. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης μπήκε στο 30' από τον Ασενούν.

Δέκα λεπτά μετά θα μπορούσε να βάλει και δεύτερο γκολ ο Βόλος, αλλά η κεφαλιά του Γκαρσία έφυγ λίγο έξω. Ο Παναιτωλικός δεν πατούσε καλά, αλλά στο 43' έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση με ττον Πέρες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν μία φλύαρη υπεροχή. Πίεσαν πολύ, είχαν κάποιες καλές σιγμές και στοτ 88' άγγιξαν την ισοφάριση. Ωστόσο, ο Λομονάκο έκανε ένα απογοητευτικό τελείωμα έχοντας βγει μόνος του με τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ούτε στο 90'+5 νίκησε τον Κόβατς, όταν πια ο Βόλος έπαιζε με δέκα λόγω αποβολής του Άλχο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Μαυρίας (85’ Μπρ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Πέρες, Φρ. Ντουάρτε, Χουάνπι (78’ Λιάβας), Καρέλης (54’ Λομόνακο), Ντίας (78’ Μπουζούκης).

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Μπαριέντος (63’ Τρουιγέ), Γκλάβτσιτς, Κόμπα (85’ Μπερτόλιο), Μύγας, Ασεχνούν (85’ Ποπέσκου), Γκαρσία (76’ Μωραΐτης).

Τέλος, στην Τρίπολη η Κηφισιά έκανε τεράστια αναρτοπή δείχνοντας σφυγμό μόλις μία εβδομάδα μετά το στραπάτσο που είχε πάθει στον Βόλο. Με 2-1 νίησε, αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ.

Μόλις στο 3' άνοιξαν το σκορ οι Αρκάδες με τον Μιριτέλο. Έως το ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα, αφού η Κηφισιά δεν μπορούσε να γίνει απειλητική και να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.

Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα όλα άλλαξαν. Ο Οζέγκοβιτς φώναξε παρών και έφερε μόνος του τούμπα τον αγώνα. Στο 66' εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Μιλίτσεβιτς και με υποδειγματικό πλασέ ισοφάρισε. Τέσσερα λεπτά μετά είχε κάνει και το 1-2 με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ματέους Σάντος.

Αναμενόμενα αύξησε στη συνέχεια την πίεσή του ο Αστέρας Τρίπολης, αλλά δίχως να κάνει τίποτα. Έτσι γνώρισε άλλη μία ήττα στα πλέι άουτ, την τρίτη διαδοχική σε ισάριθμους αγώνες.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καστάνιο, Ατιένθα, Άλβαρες, Λύρατζης, Γιαμπλόνσκι (83′ Μάντζης), Μουνάφο (13′ Αλάγκμπε), Μπαρτόλο, Κρέσπι (72′ Παλάσιος), Καλτσάς (83΄ Ζουγλής), Μιριτέλο.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσαπάν(80′ Σπίνος), Τεϊσέιρα (29΄ Βαφέας), Σνάιντερλαν, Πάρρας (52΄ Μιλίσεβιτς), Τσανάτζια, Οζέγκοβιτς, Σολόα, Μπιφουμά (80′ Μενέντεζ), Πρίτσας, Μπαρμπόσα.