16/05/2024
A-SPORTS | Κυριακή 7 Απριλίου 2024 - 19:35

Αθλητικά: Διέλυσε τη Λαμία ο Ολυμπιακός

Περίπατος για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι επιβλήθηκαν με το εμφατικό 5-1 των Φθιωτών

Της έκανε πλάκα! Ένας εντυπωσιακός Ολυμπιακός το απόγευμα της Κυριακής (7/4) πέρασε αέρας από τη Λαμία με το εμφατικό 5-1 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ ης Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο που είχαν χάσει στην κανονική διάρκεια της σεζόν και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους.

Πολύ καλός ήταν ο Γιόβετιτς, από ένα γκολ έβαλαν Ελ Αραμπί και Ελ Κααμπί. Σημαντική για την ψυχολογία των Πειραιωτών αυτή η εμφάνιση πριν τη Φενέρμπαχτσε. Βόλεψε και τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να ξεκουράσει σταδιακά παίκτες εν όψει των Τούρκων.

Κυρίαρχος από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν ο Ολυμπιακός. Μπήκε αποφασισμένος να βρει γρήγορο γκολ και το δίδυμο των Ελ Κααμπί και Γιόβετιτς δημιούργησε προβλήματα. Ο δεύτερος ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα.

Στο 22' έκανε το 0-1 μετά το γύρισμα του Ζέλσον, ενώ τέσσερα λεπτά μετά πήρε το πέναλτι μέσω του οποίου ο Ελ Κααμπί έκανε το 0-2. Ουσιαστικά εκεί έφυγε το όποιο άγχος υπήρχε και στο 45' τελείωσαν όλα. Γιόβετιτς και Ελ Κααμπί συνεργάστηκαν, ο δεύτερος εκτέλεσε και με την κόντρα του Κυριάκου Παπαδόπουλου έγινε το 0-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεωνίδας Βόκολος έκανε δύο αλλαγές για να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του. Τον Ροντινέι θέλησε να ξεκουράσει ο Μεντιλίμπαρ, ο οποίος αργότερα έβγαλε και τους Ρέτσο και Ελ Κααμπί εν όψει Φενέρμπαχτσε.

Ήταν λογικό για ένα χρονικό διάστημα να μην υπάρχει ούτε καλός ρυθμός ούτε φάσεις, αφού όλα είχαν κριθεί. Ωστόσο, προς το τέλος μπήκαν τρία γκολ. Πρώτα το αυτογκόλ του Κορνέζου στο 81' και τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα ο Ελ Αραμπί. Στο 88' σκόραραν και οι γηπεδούχοι με τον Λέικ.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν (65΄ Βασιλαντωνόπουλος), Κορνέζος, Κ. Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ, Στάνκο (46΄ Μάλτσι), Νούνιες, Σλίβκα (46΄ Τζανδάρης), Λέικ, Τσιλούλης (65΄ Τόσιτς), Μαρτίνεθ (76΄ Κοντονίκος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (46΄ Κίνι), Ρέτσος (58΄ Βέζο), Άμπι, Ρίτσαρντς, Όρτα (71΄ Ιμπόρα), Έσε, Μασούρας, Ζέλσον Μαρτίνς (71΄ Καμπράλ), Γιόβετιτς, Ελ Κααμπί (58΄ Ελ Αραμπί).