16/05/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 - 00:02

Αθλητικά: Ματσάρες στο Τσάμπιονς Λιγκ και ελαφρύ προβάδισμα για Μπάγερν και Σίτι

Ποδοσφαιρικές παραστάσεις σε Μαδρίτη και Λονδίνο με χορταστικές ισοπαλίες 3-3 και 2-2 αντίστοιχα

Το ποδόσφαιρο στα καλύτερά του! Τρομερά παιχνίδια έγιναν το βράδυ της Τρίτης (9/4) για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά νικητής δεν υπήρξε.

Στη Μαδρίτη Ρεάλ και Μάντσεστερ Σίτι έδειξαν πώς παίζεται αυτό το άθλημα στο κορυφαίο επίπεδο. Ακόμη και το τελικό 3-3 ενδεχομένως να είναι φτωχό για αυτό που έβγαλαν οι δυο τους στο χορτάρι. Μόλις στο 2' με απευθείας φάουλ ο Μπερνάρντο Σίλβα άνοιξε το σκορ από μακριά. Όφειλε να αντιδράσει καλύτερα ο Λούνιν.

Ωστόσο, στο 14' είχε έρθει τούμπα ο αγώνας. Πρώτα έγινε στο 12' το 1-1 με αυτογκόλ του Ρούμπεν Ντίας μετά το εκτός περιοχής σουτ του Καμαβιγκά και δύο λεπτά μετά ο Ροντρίγκο από την πάσα του Βινίσιους με πλασέ νίκησε τον Ορτέγκα.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου θα μπορούσε η Ρεάλ να βάλει και τρίτο γκολ στις αντεπιθέσεις που έβγαλε. Είχε σημαντικές ευκαιρίες με τους Βινίσιους και Μπέλινγκχαμ. Ωστόσο, η Σίτι άντεξε και με δύο γκολάρες έκανε ανατροπή στην ανατροπή.

Πρώτα ο Φόντεν στο 66' με ένα εντυπωσιακό και πέντε λεπτά μετά ο Γκβαρντιόλ με παρεμφερή τρόπο έκαναν το 2-3. Δεν είχαν πει όμως οι Μαδριλένοι την τελευταία τους λέξη και στο 79' με τρομέρο τελείωμα στην κίνηση του Βαλβέρδε έκαναν το 3-3. Ραντεβού σε λίγες μέρες στο Μάντσεστερ!

Όσο για τον αγώνα του Λονδίνου, η Άρσεναλ μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και αφού αρχικά προειδοποίησε, άνοιξε το σκορ στο 12' με τον Σάκα. Έξι λεπτά μετά ο Γκνάμπρι πετάχτηκε πρώτος στην μπάλα από την πάσα ου Γκορέτσκα και ισοφάρισε.

Πριν κλείσει το ημίχρονο είχε γίνει και η ανατροπή. Συγκεκριμένα στο 32' ο Κέιν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι βρήκε δίχτυα απέναντι σε μία ομάδα που τα κατάφερνε και στο παρελθόν ως παίκτης της Τότεναμ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν ανοιχτό, έχασαν ευκαιρίες και οι δύο ομάδες για να σκοράρουν και τελικά το κατάφερε η Άρσεναλ. Στο 76' από την ενέργεια του Ζεσούς η μπάλα πήγε στον Τροσάρντ και εκείνος εκτελώντας διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Τα αποτελέσματα των πρώτων προημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ

Τρίτη (9/4)

Άρσεναλ - Μπάγερν Μονάχου 2-2 (12' Σάκα, 76' Τροσάρντ - 18' Γκνάμπι, 32' πέν. Κέιν)

Ρεάλ Μαδρίτης - Μάντσεστερ Σίττι 3-3 (12' αυτ. Ντίας, 14' Ροντρίγκο, 79' Βαλβέρδε - 2' Μπερνάρντο Σίλβα, 66' Φόντεν, 71' Γκβαρντιόλ)