16/05/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 - 00:27

Αθλητικά: Άλωσε το Παρίσι η Μπαρτσελόνα και πήρε προβάδισμα η Ατλέτικο

Οι Καταλανοί έκαναν ανατροπή στην ανατροπή απέναντι στην Παρί και επικράτησαν με 3-2 * Μίλησε η έδρα στη Μαδρίτη και οι Ισπανοί επικράτησαν με 2-1 της Ντόρτμουντ

Ματσάρες στο Τσάμπιονς Λιγκ, μέρος δεύτερο! Χορταστικά ήταν τα παιχνίδια και της Τετάρης (10/4) για τα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στο Παρίσι έγινε της ανατροπής! Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Μπαρτσελόνα και στο 37' άνοιξε το σκορ με τον Ραφίνια. Ψαχνόταν η Παρί, η οποία πέταξε σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, με την έναρξη του δεύτερου έφερε τούμπα τον αγώνα. Με τρομερό σουτ ο Ντεμπελέ ισοφάρισε στο 48' και δύο λεπτά αργότερα ο Βιτίνια έκανε το 2-1. Οι Γάλλοι έχοντας πάρει ψυχολογία άγγιξαν και το τρίτο γκολ.

Δεν το πέτυχαν και στο 62' ο Ραφίνια με τρομερό τελείωμα ισοφάρισε. Αυτό το γκολ πάγωσε τους γηπεδούχους και η Μπαρτσελόνα το εκμεταλλεύτηκε διαμορφώνοντας στο 77' το τελικό 2-3.

Στη Μαδρίτη η Ατλέτικο ξεκίνησε έχοντας το μαχαίρι στα δόντια. Πίεση ψηλά, κλέψιμο και γκολ από τον Ντε Πολ μόλις στο 4', ενώ στο 32' ο Γκριεζμάν έβγαλε μόνο του τον Λίνο και ο τελευταίος με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να ανεβάσει στροφές η Ντόρτμουντ. Οι Ισπανοί έκατσαν πίσω, άφησαν την μπάλα στον αντίπαλο και περίμεναν. Υπήρχε δυσκολία στη δημιουργία φάσεων από πλευράς Βεστφαλών. Ωστόσο, στο 81' βρήκαν με τον Αλέ το γκολ που έψαχναν οι φιλοξενούμενοι και λίγο έλειψε μετά να φτάσουν και στην ισοφάριση. Πρώτα στη βολίδα του Μπάιρον-Γκίτενς στο 87', με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι, και στις καθυστρήσεις το νέο δοκάρι σε κεφαλιά του Μπραντ.

Τα αποτελέσματα των πρώτων προημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ

Τρίτη (9/4)

Άρσεναλ - Μπάγερν Μονάχου 2-2 (12' Σάκα, 76' Τροσάρντ - 18' Γκνάμπι, 32' πέν. Κέιν)

Ρεάλ Μαδρίτης - Μάντσεστερ Σίττι 3-3 (12' αυτ. Ντίας, 14' Ροντρίγκο, 79' Βαλβέρδε - 2' Μπερνάρντο Σίλβα, 66' Φόντεν, 71' Γκβαρντιόλ)

Τετάρτη (10/4)

Παρί Σεν Ζερμέν - Μπαρτσελόνα 2-3 (48' Ντεμπελέ, 50' Βιτίνια - 37' και 62' Ραφίνια, 77' Κρίστενσεν)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Ντόρτμουντ 2-1 (4' Ντε Πολ, 32' Λίνο - 21' Αλέ)