15/05/2024
A-SPORTS | Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023 - 22:22

Αθλητικά: Τρομερός Ατρόμητος, πάγωσε τον Άρη!

Οι Περιστεριώτες πέρασαν με 3-1 από τη Θεσσαλονίκη πανηγυρίζοντας δεύτερη σερί νίκη με τον Σάσα Ίλιτς στον πάγκο τους

Πήγε, νίκησε και έφυγε κύριος... Με μεγάλη εμφάνιση ο Ατρόμητος επικράτησε 3-1 του Άρη το βράδυ της Κυριακής (5/1) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Περιστεριώτες, που δεν είχαν νίκη μέχρι να πάει ο Σάσα Ίλιτς, πανηγύρισαν δεύτερο τρίποντο και ξεφεύγουν κάπως από τις τελευταίες θέσεις. Παίρνουν και ψυχολογία, ενώ δείχνουν πως πολλά αλλάζουν με τον Σέρβο κόουτς.

Αντιθέτως, ο Άρης έδειξε και πάλι πως έχει τεράστια προβλήματα. Προσπαθεί ο Άκης Μάντζιος κάπως να διορθώσει τα καλοκαιρινά λάθη, αλλά αυτά ήταν τραγικά και κοστίζουν ακριβά.

Ο Άρης προσπάθησε να αιφνιδιάσει στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά δεν είχε την κατάλληλη τελική επιλογή. Ήταν ανώτερος, είχε και τη φάση στο 19' με τον Σουλεϊμάνοφ, αλλά στη συνέχεια λες και μπλόκαρε.

Πρώτα προειδοποίησε ο Ατρόμητος στο 21' με τη μεγάλη ευκαιρία του Ρομπάιγ και τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε το 0-1. Σκόρερ ο Φριντζόνσον από πάσα του Ρομπάιγ. Όλα ξεκίνησαν από την τρομερή διαγώνια μπαλιά του Ντε Μποκ. Είχε μεγάλη δυσκολία ο Φεράρι στο μαρκάρισμα του Ρομπάιγ, τον έχασε εντελώς στη συγκεκριμένη φάση.

Οι «κίτρινοι» έβγαλαν αντίδραση, ανέβασαν στροφές και τελικά κέρδισαν πέναλτι με τον Παναγίδη. Το εκτέλεσε στο 39' ο Φαμπιάνο, ο Τσιντώτας απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά έκανε το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο πάλι ο Σουλεϊμάνοφ είχε την πρώτη καλή στιγμή, αλλά στο 50' ο Ατρόμητος άγγιξε το 1-2 με τον Τσακμάκη. Τρία λεπτά μετά πήρε πέναλτι από λάθος του Βερστράτε και ο Βαλένσια εκτελώντας το έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του.

Μόνο ο Σαμόρα στα επόμενα λεπτά είχε κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Το 2-2 δεν ήρθε εκεί και ο Ατρόμητος έκανε το 1-3. Πρώτα ακυρώθηκε γκολ του Καμαρά στο 73' για οφσάιντ, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ξαναβρήκε δίχτυα!

Το μόνο που κατάφερε στο τέλος ο Άρης ήταν να έχει ένα δοκάρι στο 90'+8 τον Φαμπιάνο. Πολύ προβλέψιμοι κατά τα άλλα οι γηπεδούχοι.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτ (Τζούρασεκ 83'), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (Πάρντο 83'), Παναγίδης (Κάρλσον 68'), Μενέντες (Σαμόρα 59'), Μορόν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ (Τσακμάκης 46'), Nτε Μποκ, Γκονζάλες (Κουέν 89'), Φριτζόνσον (Έρλινγκμαρκ 70'), Κούντε, Ρομπάϊγ (Αντζιέλσκι 70'), Καμαρά, Βαλένσια.