15/05/2024
A-SPORTS | Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023 - 21:50

Αθλητικά: «Χτύπησαν» στο τέλος Ατρόμητος και ΠΑΣ Γιάννινα

Με γκολ στις καθυστερήσεις οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν σε 1-1 τον Πανσερραϊκό * Ίδιο το σκορ και στο Ηράκλειο, αν και ο ΟΦΗ ήταν κακός

Της ισοπαλίας στη Σούπερ Λίγκα 1! Ούτε στο Περιστέρι ούτε στην Κρήτη υπήρξε νικητής στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

Στο Ατρόμητος - Πανσερραϊκός αυτό διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Έως τότε δεν ήταν πολλά αυτά που είχαν γίνει. Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι, προβληματικοί και προβλέψιμοι οι Περιστεριώτες. Ωστόσο, βρήκαν τον τρόπο να γλιτώσουν την ήττα.

Στο πρώτο μέρος περισσότερο ενδιαφέρον είχαν τα εξωαγωνιστικά, αφού μετά το ακυρωθέν γκολ του Μπέργκστρομ στο 22', έγινε χαμός στους δύο πάγκους. Υπήρξαν αποβολές του Αγγελόπουλου και του Μαραγκού, ενώ αργότερα έφτασαν να πιαστούν μέχρι και στα χέρια κάποιοι!

Οι διακοπές ήταν αρκετές και οι φάσεις ελάχιστες. Σε μία εξ αυτών στο 40' ο Μασαρίποφ βρήκε τον Χατζηστραβό και εκείνος άνοιξε το σκορ. Το 0-1 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ο Πανσερραϊκός μπήκε καλύτερα και θα μπορούσε στο 54' να έχει κάνει το 0-2. Ωστόσο, ο Άλεξιτς δεν νίκησε τον Τσιντώτα. Αυτή ήταν η μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων και μία προς το τέλος του ματς με τον Τόμας.

Ο Ατρόμητος ενδιάμεσα ούτε φάση δεν έκανε. Είχε την κατοχή της μπάλας, έψαχνε διαδρόμους, αλλά τα «λιοντάρια» αμύνονταν με σοβαρότητα. Όλα αυτά έως το 90'+4, όταν ο Αντζιέλσκι με κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-1.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Κούντε (74’ Κουέν), Ρομπάιγ (74’ Γιουμπιτάνα), Καμαρά (87’ Ντιρκς), Φριντζόνσον (46’ Αντζιέλσκι), Βαλένσια.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστορμ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Χατζηστραβός (89’ Κολομπίνο), Πηλέας (80’ Δεληγιαννίδης), Μασαρίποφ (60’ Τομάς), Άλεξιτς.

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε, ο ΠΑΣ Γιάννινα έβγαλε αντίδραση και πήρε βαθμό στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ. Δικαιούταν ακόμη και τη νίκη, τον αδικεί το τελικό 1-1.

Στην πρώτη φάση του αγώνα σκόραρε ο ΟΦΗ. Ο Μαρινάκης ήταν αυτός που στα 35'' έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και εκείνη κυριάρχησε πλήρως στο πρώτο τέταρτο. Είχε ευκαιρίες με τον Ντίκο με μεγαλύτερη αυτή στο 15', όταν έδιωξε στη γραμμή ο Εραμούσπε.

Τρία λεπτά μετά ο Αργεντινός είχε δοκάρι για την ισοφάριση. Ο ΠΑΣ Γιάννιαν σταδιακά ισορρόπησε και στο 40' είχε μία πολύ καλή στιγμή με τον Σόρια. Ο Μπάουμαν απέκρουσε και έκτοτε χρειάστηκε αρκετά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακός. Είπε «όχι» στο 51' στον Μπάλαν, έκανε μεγάλη επέμβαση στον Παμλίδη στο 67', ενώ στο 79' κατάφερε με απίστευτο τρόπο να μη νικηθεί ούτε από τον Τζίμα.

Είχαν χάσει και άλλες ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ισοφάρισαν τελικά με τον Εραμούσπε στο 86'. Τρία λεπτά νωρίτερα ο Σόρια είχε σώσει στη γραμμή το σουτ του Νέιρα. Η τελευταία ευκαιρία του αγώνα ήταν για τον ΟΦΗ με τον Φελίπε να μη νικά τον Κλέιμαν.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Λαμπρόπουλος (90′ Γιαννούλης), Μαρινάκης (71′ Λάρσον), Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γκαγέγκος, Ριέρα (46′ Μοσκέρα), Ντίκο (61′ Νέιρα), Φελίπε.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίνο (46′ Ροσέρο), Παμλίδης, Τζίμας, Μπάλαν.