08/09/2024
A-SPORTS | Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2023 - 19:01

Αθλητικά: Ο Τσούμπερ έδωσε τη λύση στην ΑΕΚ

Με γκολ του Ελβετού η Ένωση επικράτησε 0-1 του ΠΑΣ Γιάννινα * Δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι, σημαντικές χαμένες ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι

Ένα ήταν αρκετό... Έπαιξε όσο χρειάστηκε, μπορούσε να έχει «καθαρίσει» και από νωρίτερα, αλλά στο τέλος πανηγύρισε. Η ΑΕΚ πέρασε από τους «Ζωσιμάδες» επικρατώντας με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα το απόγευμα της Κυριακής (26/11) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Στο πρώτο μέρος η Ένωση είχε τη δυνατότητα να κάνει τα πάντα πιο απλά. Δεν το κατάφερε, αλλά δεν της κόστισε. Πέτυχε αυτό που ήθελε και έπιασε ξανά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας τον Ολυμπιακό.

Ο Τσούμπερ υπέγραψε το τρίποντο της Ένωσης με το γκολ του στο 7', ενώ θα μπορούσε να έχει σημειώσει και τουλάχιστον ένα τέρμα ακόμη. Μάνταλος και Γκατσίνοβιτς είχαν επίσης τις στιγμές τους για να βρουν γκολ.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε η ΑΕΚ. Έψαξε το γρήγορο γκολ και το βρήκε με τον Τσούμπερ στο 7'. Είχε λίγο μετά μία ακόμη ευκαιρία με τον Μάνταλο και στο 10' ο ΠΑΣ Γιάννινα άγγιξε το 1-1. Ήταν απίστευτη η φάση με τον Παλίδη από πολύ κοντά να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Αυτή ήταν μία παρένθεση στον μονόλογο της ΑΕΚ. Εκείνη είχε σημαντική ευκαιρία στο 12' με τον Γκατσίνοβιτς, μία ακόμη τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Πινέδα και πιο κοντά από ποτέ στο 0-2 έφτασε στο 26'. Εεί ο Τσούμπερ νικήθηκε αρχικά από τον Κλέιμαν και το δοκάρι και στην επαναφορά δεν βρήκε στόχο.

Ο μονόλογος της ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί. Στο 32' ο Κλέιμαν είπε «όχι» στον Τσούμπερ ξανά και στην επαναφορά ο Γκατσίνοβιτς δεν βρήκε στόχο. Κάπως έτσι έμεινε το 0-1 έως το ημίχρονο με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν 13 τελικές.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση βγήκε στο γήπεδο για να κάνει συντήρηση. Δεν πιέστηκε σχεδόν καθόλου για μεγάλο μέρος του αγώνα, αλλά δεν έκανε και εκείνη τίποτα. Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε.

Μία φάση είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο 71' με τον Λεό και ουσιαστικά τα ρέστα του τα έπαιξε στο τέλος. Εκεί ρίσκαρε ο Θανάσης Στάικος, οι παίκτες του βγήκαν μπροστά, προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν έστω ένα στημένο, αλλά δίχως επιτυχία.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν – Πανάγου, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης – Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίμας (66′ Λεό) – Παμλίδης, Μπάλαν (66′ Γκάρο), Ροσέρο (85′ Κόντε).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς (82′ Μήτογλου), Μοχαμάντι – Ελίασον (75′ Άμραμπατ), Σιμάνσκι, Πινέδα (75′ Γαλανόπουλος), Γκατσίνοβιτς – Τσούμπερ (75′ Πόνσε), Μάνταλος (75′ Πισάρο).