08/09/2024
A-SPORTS | Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2023 - 19:51

Αθλητικά: Την πάτησε η Καλαμάτα, χάνει έδαφος η Νίκη Βόλου και ανεβαίνει διαρκώς ο Μακεδονικός

Κορυφή τα Χανιά, ούτε τώρα νίκη η Παναχαϊκή, χαμογέλασε ξανά ο Αιολικός * Όλα τα αποτελέσματα της Σούπερ Λίγκας 2

Τα Χανιά έκαναν το καθήκον τους, η Καλαμάτα όχι και κάπως έτσι η μεταξύ τους απόσταση αυξήθηκε μετά το τέλος της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Κρητικοί είχαν εύκολο έργο. Υποδέχτηκαν το Αιγάλεω και επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας με 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν τα γκολ του Μάναλη και του Τσέλιου. Έτσι προσπέρασαν και πάλι την Καλλιθέα.

Στο -6 πλέον η Καλαμάτα, η οποία ήρθε ισόπαλη 0-0 με τον Ολυμπιακό Β'. Οι δύο ομάδες έπαιξαν κυρίως για να μη χάσουν και τελικά τα κατάφεραν. Μόνο που οι ισοπαλίες δεν αρκούν στη «Μαύρη Θύελλα».

Για τον ίδιο όμιλο η Παναχαϊκή ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Διαγόρα. Έφτασε πιο κοντά από κάθε άλλη φορά στο τρίποντο, αλλά δεν το πήρε ούτε τώρα γιατί ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις.

Για την 11η αγωνιστική του Βόρειου Ομίλου ξεχώρισε η επικράτηση της Αναγέννησης Καρδίτσας με 2-0 επί της Νίκης Βόλου. Δεύτερο διαδοχικό μεγάλο αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι την προηγούμενη αγωνιστική είχαν επιβληθεί με το ίδιο σκορ του Λεβαδειακού. Νέα ήττα για τους «κυανόλευκους» μία μέρα πριν το Λεβαδειακός - ΑΕΛ.

Την ίδια ώρα ο Μακεδονικός έκανε το καθήκον του και νικώντας με 3-1 τον Απόλλων Πόντου, σκαρφάλωνε στην τρίτη θέση. Την έδρα του εκμεταλλεύτηκε και ο Αιολικός, ο οποίος επικράτησε με 4-2 του Καμπανιακού. Δεύτερο σερί τρίποντο για τους Μυτιληνιούς που ξέφυγαν από τις τελευταίες θέσεις.

Τα αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος - 11η αγωνιστική

Σάββατο (25/11)

Π.Ο.Τ. Ηρακλής – ΑΕΚ Β' 1-0 (17' Έμπο)

Κυριακή (26/11)

Αιολικός – Καμπανιακός 4-2 (9' και 69' Ενομό, 18' Μανούσος, 66' Γιόκε - 42' πέν. Γιουκούδης, 86' Μανιός)

Μακεδονικός – Απόλλων Πόντου 3-1 (1' Τσιλιγγίρης, 66' Τσουκάνης, 90'+3 Μπιανκόνι - 59' Αμπουντού)

Αναγέννηση Καρδίτσας – Νίκη Βόλου 2-0 (73' Σταμόπουλος, 76' Βερνάρδος)