08/09/2024
A-SPORTS | Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2023 - 22:33

Αθλητικά: Μεγάλος Άρης και «πράσινο» ναυάγιο

Ο Παναθηναϊκός είχε σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί, έμεινε πίσω στο σκορ με γκάφα του Μπρινιόλι και στο δεύτερο ημίχρονο δεν βγήκε στο γήπεδο με αποτέλεσμα να χάσει με 2-0

Του πήρε τα μέτρα και τον εκτέλεσε... Παίζοντας έξυπνα το βράδυ της Κυριακής (26/11) ο Άρης επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «πράσινοι» μετά το 2-2 με τον ΠΑΟΚ είχαν μόνο νίκες στο πρωτάθλημα, αλλά σε ένα ακόμη μεγάλο παιχνίδι δεν παρουσιάστηκαν όπως θα έπρεπε. Παρουσίασαν κενά στα μετόπισθεν, δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους και κάπως έτσι γνώρισαν την ήττα.

Με τη βαθμολογία να έχει διαμορφωθεί βάσει της δικαστικής απόφασης του ντέρμπι των «αιωνίων» ο Παναθηναϊκός νιώθει πια Ολυμπιακό και ΑΕΚ σε απόσταση αναπνοής (-1) και έχει τον ΠΑΟΚ στο -2.

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Άρης. Την είχε ανάγκη και ήταν η πρώτη του φέτος απέναντι σε αντίπαλο από το Big 4. Εξαιρετικός ο Μορόν, μπήκ και σκόραρε ο Μενέντεθ, ενώ ο Παναγίδης έβγαλε και πάλι θετικά στοιχεία.

Δεύτερο σοβαρό λάθος έκανε ο Μπρινιόλι σε σύντομο χρονικό διάστημα για τον Παναθηναϊκό, κακοί οι Σένκεφελντ και Γεντβάι, υστέρησε και ο Κώτσιρας. Όσο είχαν δυνάμεις Ιωαννίδης και Μπερνάρ ταλαιπωρούσαν τους γηπεδούχους, αλλά τους έλειψε η ουσία.

Στο πρώτο 20λεπτο το παιχνίδι ήταν κλειστό με τον έναν να περιμένει τον άλλον. Μία ελαφρά πρωτοβουλία είχαν οι «πράσινοι», αλλά έως εκεί. Στο 21' ο Ιωαννίδης βγήκε απέναντι στον Κουέστα και δεν τον νίκησε.

Επτά λεπτά αργότερα ο Παναγίδης βγήκε φάτσα με τον Μπρινιόλι και ο Ιταλός απέκρουσε με τα πόδια. Κάπου εκεί άνοιξε ο αγώνας και οι Μπερνάρ και Ιωαννίδης δημιουργούσαν διαρκώς προβλήματα. Ο Έλληνας φορ απείλησε στο 32', ο Βραζιλιάνος πέντε λεπτά μετά.

Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα ο Μπρινιόλι έκανε μία απίστευτη γκάφα στο 43', ο Μορόν του έκλεψε την μπάλα και σκόραρε. Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε λίγο μετά να ισοφαρίσει, ο Μπερνάρ αστόχησε και αυτές οι δύο στιγμές ουσιαστικά έκριναν το ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έκλεισε τους χώρους και δεν άφησε το «τριφύλλι» να πατήσει εύκολα στην περιοχή του. Ο Παναθηναϊκός ήταν υπερβολικά προβλέψιμος, ο Γιοβάνοβιτς δεν τον βοήθησε καθόλου και κάπως έτσι ήρθε η ήττα.

Στο 72' από ενέργεια του Μορόν ο Μενέντες με ωραίο τελείωμα έγραψε το 2-0 και στο 89' ο Μορόν θα μπορούσε να έχει βάλει και ένα ακόμη γκολ για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Άρη.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Βερστράτε, Ζιλ (70΄ Τζούρασεκ), Νταρίντα (90΄ Πάρδο), Σουλεϊμάνοφ (90΄ Κάρλσον), Παναγίδης (64΄ Μενέντες), Μορόν (90΄ Σαμόρα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (75΄ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γεντβάι (90΄ Πέρεθ), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Μπερνάρ, Μαντσίνι (75΄ Σπόραρ), Βέρμπιτς (62΄ Τζούρισιτς), Ιωαννίδης.