08/09/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2023 - 22:47

Αθλητικά: Ντόρτια, ωραία μπάλα και ρεκόρ ο ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν με 4-2 της Ελσίνκι και έγιναν η πρώτη ελληνική ομάδα που σε φάση ομίλων παίρνει πέντε νίκες

Για ελληνική ομάδα μοιάζει απίστευτο σε όποια ευρωπαϊκή διοργάνωση και εάν παίζει. Εξασφάλισε την πρόκριση από την 4η αγωνιστική, την πρωτιά από την 5η αγωνιστική και στην 6η αγωνιστική του Κόνφερενς Λιγκ ο ΠΑΟΚ έκανε ρεκόρ.

Το βράδυ της Πέμπτης (14/12) επικράτησε με 4-2 της Ελσίνκσι και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που παίρνει πέντε νίκες σε φάση ομίλων και 16 βαθμούς. Το ρεκόρ το είχαν από κοινού ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός με 12 βαθμούς.

Μόλις στο 6' προηγήθηκαν οι Φινλανδοί με το γκολ του Μπαντέ, αλλά αυτό μάλλον λειτούργησε ευεργετικά για τον ΠΑΟΚ. Σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα για εκείνον ο εγωισμός του θίχτηκε και αντέδρασε εξαιρετικά.

Στο 14' ο Μιχαηλίδης είχε δοκάρι μετά το κόρνερ του Ντεσπόντοφ και στη συνέχεια η πίεση των γηπεδούχων αυξήθηκε. Η ισοφάριση ήρθε στο 37' με τον Οζντόεφ και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η μπάλα στρώθηκε στον Κωνσταντέλια και εκείνος έφερε τούμπα τον αγώνα. Μόνο που ο ΠΑΟΚ δεν φρέναρε και με κοντινή προβολή του Μιχαηλίδη και την μπάλα να χτυπά στον Τοϊβό έγινε το 3-1 στο 53'.

Η Ελσίνκι δεν μπορούσε να τον προβληματίσει, είχε αρκετά αμυντικά κενά και στο 85' ο Μουργκ πέτυχε το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων. Στις καθυστερήσεις ο Χετεμάι με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα (Μπάμπα 70’), Μιχαηλίδης, Έκονγκ, Κεντζιόρα (Βιεϊρίνια 79’), Οζντόεφ (Μάρκος Αντόνιο 70’), Μεϊτέ, Τάισον, Κωνσταντέλιας (Μουργκ 75’), Ντεσπόντοφ, Τόμας (Τζίμας 80’).

ΕΛΣΙΝΚΙ (Τόνι Κορκεακούνας): Μάενπα, Χαμαλάινεν, Γκράτσα, Τοΐβιο, Κέσκινεν (Ολουσάνια 65’) , Σοΐρι, Λίνγκμαν (Πάανεν 80’), Κανελλόπουλος (Μπενισάν 65’), Μπαντέ, Χόστικα (Χετεμάι 65’), Ραντούλοβιτς (Ολίλα 65’).