08/05/2024
A-SPORTS | Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023 - 00:26

Αθλητικά: Την «κρέμασε» ο Αθανασιάδης, τη νίκησε ο Άγιαξ και η ΑΕΚ αποκλείστηκε

Η Ένωση γνώρισε την ήττα με 3-1 στο Άμστερνταμ * Πολύ κακές οι αντιδράσεις του Έλληνα τερματοφύλακα στα δύο γκολ

Η υπέρβαση δεν έγινε... Ήταν ούτως ή άλλως δύσκολο το έργο της και τελικά η ΑΕΚ έχασε με 3-1 από τον Άγιαξ το βράδυ της Πέμπτης (14/12) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ και αποκλείστηκε από την Ευρώπη.

Της αρκούσε και η ισοπαλία για να βγει τρίτη και να πάει στο Κόνφερενς Λιγκ, αλλά δεν την πήρε. Έπαιξαν σίγουρα ρόλο οι απουσίες της και η ποιότητα του αντιπάλου, αλλά ήταν και καθοριστικά τα λάθη των παικτών της.

Απογοητευτικός ήταν ο Αθανασιάδης. Δεν ευθύνεται μόνο εκείνος για τον αποκλεισμό, αλλά η ευθύνη του ήταν μεγάλη σε δύο γκολ. Άμραμπατ και Σιμάνσκι επίσης έκαναν λάθη ο καθένας τους σε ένα γκολ, ενώ δεν έβγαλαν εμπιστοσύνη και οι στόπερ του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετά γκολ. Στο 5' ο Άκπομ έκανε το 1-0 μετά τη λάθος εκτίμηση του Αθανασιάδη και έξι λεπτά μετά ο Λιβάι Γκαρσία ισοφάρισε από το φάουλ του Ελίασον.

Η Ένωση αντέδρασε υποδειγματικά και θα μπορούσε στο 18' να πάρει κεφάλι στο σκορ στην ευκαιρία του Τσούμπερ. Τελικά όχι μόνο δεν συνέβη αυτό, αλλά στο 20' έγινε και το 2-1 από τον Τέιλορ.

Αναμενόμενα έπεσε ο ρυθμός στη συνέχεια με τον Άγιαξ να κοντρολάρει το ματς και να έχει μία καλή στιγμή στο 34' και τον Αθανσιάδη τρία λεπτά μετά να αποκρούει σουτ του Άκπομ.

Καλύτερα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ και έδειξε να το πιστεύει. Πάλεψε για την ισοφάριση, αλλά στο 56' κόντρα στη ροή του αγώνα ο Άκπομ έκανε το 3-1 με τον Αθανασιάδη να χάνει μέσα από τα χέρια του την μπάλα!

Ακολούθησε εικόνα διάλυσης. Οι «κιτρινόμαυροι» αναγκάστηκαν να ρισκάρουν, ήταν εμφανώς απογοητευμένοι και ο Άγιαξ έβγαζε αντεπιθέσεις με ευκολία. Ο Άκπομ σπατάλησε δύο τεράστιες ευκαιρίες και έτσι έμεινε έως το τέλος το 3-1, το οποίο κάλλιστα θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο.

ΑΓΙΑΞ (Τζον Φαν'τ Σιπ): Ραμάι, Σόσα, Χάτο, Σούταλο, Ρενς (74' Γκουάιερ), Ταχίροβιτς, Τέιλορ, Χλίνσον (86' Μικαουτάτζε), Άκπομ, Φορμπς (62' Γκαάεϊ), Μπρόμπεϊ (46' Μάρτα).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί (83' Γαλανόπουλος), Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (90+1' λ.τρ. Μοχαμάντι), Μάνταλος, Άμραμπατ (61' Πισάρο), Ελίασον, Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία (83' Γιόνσον).