08/05/2024
A-SPORTS | Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2024 - 22:19

Αθλητικά: Χάλκινο μετάλλιο για την Εθνική Πόλο Γυναικών

Η «γαλανόλευκη» επικράτησε 7-6 της Ιταλίας στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ανέβηκε στο βάθρο και εξασφάλισε την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Τα τρομερά κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου έκαναν το θαύμα τους! Το απόγευμα του Σαββάτου (13/1) επικράτησαν με 7-6 της Ιταλίας στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

Αυτό ήταν το πέμπτο μετάλλιο της «γαλανόλευκης» στο πόλο γυναικών σε αυτό το τουρνουά. Υπάρχει και ένας ακόμη λόγος για να το πανηγυρίζει κανείς. Εξασφαλίστηκε η παρουσία της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το καλοκαίρι!

Η Ελλάδα μπήκε πολύ δυνατά και αυτό ήταν το κλειδί. Κατάφερε στην πρώτη περίοδο με τα γκολ των Νίνου, Πλευρίτου και Ασημάκη να κάνει το 3-1, ενώ σημαντική ήταν και η επέμβαση πέναλτι της Σταματοπούλου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι διεθνείς ήταν εξαιρετικές στην άμυνα. Δεν δέχτηκαν γκολ και με τέρμα της Ξενάκη ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Δεν άφησαν περιθώρια στην Ιταλία ούτε στη συνέχεια με αποτέλεσμα στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες να μπουν με το σκορ στο 5-2.

Η Ιταλία αναγκάστηκε να παίξει τα ρέστα της στο τέλος. Βρήκε δύο τέρματα που την έβαλαν ξανά στο παιχνίδι, αλλά η Πλευρίτου έκοψε κάπως τον βήχα των αντιπάλων. Η αποβολή της Πάτρας και τα τέρματα των Βιακάβα και Αβένιο έκαναν τον αγώνα-θρίλερ. Ωστόσο, μία βολίδα της Ελευθερίου στα 3:30 διαμόρφωσε το τελικό 7-6.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-0, 1-1, 2-4

ΕΛΛΑΔΑ: Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Μ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Ασημάκη 2, Πάτρα, Νίνου 1, Β. Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Ελληνιάδη, Σταματοπούλου

ΙΤΑΛΙΑ: Κοντορέλα, Ταμπάνι, Γκαλάρντι 1, Αβένιο 1, Τζιουστίνι, Μπετίνι, Πικότσι 1, Μπιανκόνι 2, Παλμιέρι, Γκαντ, Τσεργκόλ, Βιακάβα 1, Μπανκέλι

* Η Γαλλία στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης διαλύοντας την Ολλανδία στον τελικό με 16-9.