08/09/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024 - 20:06

Αθλητικά: Στα ημιτελικά του Κυπέλλου για πρώτη φορά ο Παναιτωλικός

Οι Αγρινιώτες επικράτησαν με 3-1 του ΟΦΗ και έγραψαν ιστορία

Τον νίκησε στο Ηράκλειο, τον νίκησε και στο Αγρίνιο και έτσι ο Παναιτωλικός πέταξε εκτός Κυπέλλου τον ΟΦΗ γράφοντας τη δική του ιστορία.

Το απόγευμα της Τετάρτης (31/1) οι Αγρινιώτες επικράτησαν με 3-1 στο γήπεδό τους και με αυτό τον τρόπο πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Δεν ήταν απαραίτητα ανώτεροι, αλλά ήταν σίγουρα πιο αποτελεσματικοί από τους Κρητικούς. Εκείνοι διαρκώς απογοητεύουν με τον Πέπε Μελ και φαίνεται πως ο κατήφορος δεν έχει σταματημό.

Στο πρώτο ημίχρονο η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω με τον ΟΦΗ να είναι εκείνος που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες. Τοράλ στο 2', Μπάκιτς στο 16' και στη συνέχεια Φελίπε και Τοράλ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον πολύ καλό Στεργιάκη.

Ο Παναιτωλικός είχε το δοκάρι του Ντίας μετά την εντυπωσιακή επέμβαση του Μπάουμαν στο 30' και οκτώ λεπτά αργότερα κόντρα στη ροή του αγώνα έκανε το 1-0 με ωραίο σουτ του Ντουάρτε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ χρειάστηκε να ρισκάρει, βγήκε μπροστά και άφησε χώρους. Το πλήρωσε αυτό με τον Χατζηθεοδωρίδη στο 59' να κάνει το 2-0 και ουσιαστικά να κλειδώνει την πρόκριση για την ομάδα του.

Κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι ο ΟΦΗ με τον Ισέκα στο 72', αλλά σπατάλησε κάποιες ακόμη ευκαιρίες στα επόμενα λεπτά για την ισοφάριση. Και όταν όλα είχαν τελειώσει στο 90'+3 ο Πέρες διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Μαλής, Οικονόμου (71′ Μπακάκης), Μλάντεν, Μαυρίας, Τορεχόν (70′ M. Nτουάρτε) , Τσιγγάρας (85′ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης, Φ. Ντουάρτε (85′ Σενγκέλια), Ντίας (57′ Λιάβας), Πέδρο.

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Θοράρινσον (78′ Λάρσον), Βούρος, Μπρεσάν, Αμπάντα, Γκλάζερ (46′ Ριέρα), Μπάκιτς, Νέιρα (64′ Iσέκα), Τοράλ (64′ Γκαγιέκος), Μπάκου (54′ Moσκέρα), Φελίπε.