18/10/2024
A-SPORTS | Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024 - 19:35

Αθλητικά: Φιλοδώρησε με ντόρτια τον ΟΦΗ ο Ολυμπιακός

Οι Πειραιώτες επέστρεψαν στις νίκες με το εμφατικό 4-0 * Μπορούσαν και περισσότερα γκολ στο ματς που έγινε υπό το βλέμμα του Μεντιλίμπαρ

Ήταν αυτός που έπρεπε και έκανε περίπατο! Το απόγευμα του Σαββάτου (10/2) στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 ο Ολυμπιακός διέλυσε με 4-0 τον ΟΦΗ.

Το σκορ είναι φτωχό συγκριτικά με αυτό που έγινε στον αγωνιστικό χώρο. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν μόνοι τους στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει άλλα τόσα τέρματα.

Όλα αυτά υπό το βλέμμα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Ο Ισπανός κόουτς βρέθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πήρε μία γεύση από την ομάδα του. Άμεσα σηκώνει μανίκια και θα ντεμπουτάρει με τη Φερεντσβάρος.

Το πάρτι ξεκίνησε από νωρίς με τον Μασούρα να ανοίγει το σκορ στο 6' μετά από τεράστια γκάφα του Μπάουμαν. Τέσσερα λεπτά αργότερα δίχτυα είχε βρει και ο Ελ Κααμπί για το 2-0.

Από ένα ακόμη σοβαρό λάθος του ΟΦΗ ο Ποντένσε βρέθηκε σε θέση βολής στο 33' και μετά τις ωραίες προσποιήσεις του έκανε το 3-0. Δοκάρι είχε ο Κάρμο για να σκοράρει στο 39' και μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία ο Τσικίνιο.

Απλώς θεατής ήταν ο ΟΦΗ, ο οποίος δεν μπόρεσε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο να κάνει πολλά. Εξαίρεση το δοκάρι του Μπάκιτς από εκτέλεση φάουλ. Με πολύ ωραία λόμπα ο Φορτούνης διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 58'. Προς το τέλος ήταν λογικό να ρίξει ταχύτητα ο Ολυμπιακός εν όψει Φερεντσβάρος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε (Ιμπόρα), Τσικίνιο, Φορτούνης (61΄ Καμπράλ), Ποντένσε (46΄ Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας (76΄ Ναβάρο), Ελ Κααμπί (61΄ Γιόβετιτς)

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης (46΄ Τοράρινσον), Αμπάντα, Γκαγιέγος (46΄ Μοσκέρα), Γκλάζερ, Μπάκιτς, Ισέκα (62΄ Χιμένεθ), Μπάκου (81΄ Ριέρα), Αποστολάκης (62΄ Φελίπε)