16/05/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2024 - 00:19

Αθλητικά: Μίλησαν οι έδρες στο Τσάμπιονς Λιγκ

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 2-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ, ενώ η Μπάγερν την πάτησε στη Ρώμη και έχασε 1-0 από τη Λάτσιο

Βαλίτσες για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ φτιάχνει η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία το βράδυ της Τετάρτης (14/2) πήρε σαφές προβάδισμα πρόκρισης με το 2-0 επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ. Αντιθέτως, η Μπάγερν Μονάχου την πάτησε και τρέχει!

Οι Παριζιάνοι δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στους Ισπανούς, αλλά βρήκαν τη λύση. Για ένα ημίχρονο είχαν μπλοκάρει, αλλά στο 58' ο Εμπαπέ άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ.

Μετά από 12 λεπτά ο Μπαρκόλα έκανε και το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Το πάλεψε πολύ η Ρεάλ Σοσιεδάδ, αλλά φάνηκε η διαφορά ποιότητας σε συνδυασμό με την αδυναμία της να εκμεταλλευτεί τις φάσεις που είχε.

Στη Ρώμη έγινε η έκπληξη και η Λάτσιο επικράτησε με 1-0 της Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί είναι σε πολύ κακό φεγγάρι και το επιβεβαίωσαν. Έχασαν και είναι με την πλάτη στον τοίχο εν όψει της ρεβάνς.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης μπήκε στο 69' με πέναλτι του Ιμόμπιλε. Για την παράβαση είχε αποβληθεί ο Ουμπαμεκανό και έτσι για πάνω από 20 λεπτά οι Ρωμαίοι αγωνίστηκαν με παίκτη παραπάνω.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ:

Τρίτη (13/2)

Κοπεγχάγη - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (34' Μάτσον - 10' Ντε Μπρόινε, 45' Μπερνάρντο Σίλβα, 90'+2 Φόντεν)

Λειψία - Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (48' Μπραχίμ Ντιας)