08/09/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2024 - 21:56

Αθλητικά: Ο Ελ Κααμπί την «εκτέλεσε» και ο Ολυμπιακός έκανε βήμα πρόκρισης

Με γκολ του Μαροκινού επιθετικού οι Πειραιώτες επικράτησαν 1-0 της Φερεντσβάρος

Ζορίστηκε πολύ, για μεγάλο χρονικό διάστημα τα βρήκε μπαστούνια απέναντι στη Φερεντσβάρος, αλλά λίγο πριν το τέλος βρήκε τη λύση! Ο Ολυμπιακός το βράδυ της Πέμπτης (15/2) επικράτησε με 1-0 της Φερεντσβάρος στο ντεμπούτο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ και έτσι άνοιξε ο δρόμος για την πρόκριση στους «16» του Κόνφερενς Λιγκ.

Οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι από τον αντίπαλό τους, αλλά για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν μπορούσαν να σκοράρουν. Τελικά τα κατάφεραν και πάνε σε μία εβδομάδα στη Βουδαπέστη για να τελειώσουν τη δουλειά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ των Ούγγρων στο 2', το οποίο ακυρώθηκε μέσω VAR, αφού ο Βάργκα δεν καλυπτόταν. Μία υποψία ευκαιρίας είχε λίγο μετά ο Ολυμπιακός και αφού την έχασε το παιχνίδι έγινε μονότονο.

Ένα ευχάριστο διάλειμμα ήταν η φάση του 32', όταν ο Κάρμο πήρε από κοντά την κεφαλιά και ο Ντιμπούς απέκρουσε. Έξι λεπτά αργότερα είχε ένα σουτ ο Καρβάλιο και στο 43' ο Ελ Κααμπί δεν κατάφερε να σκοράρει σε φάση διαρκείας.

Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να μπει καλύτερα η Φερεντσβάρος, αλλά δεν είχε ευκαιρίες. Δεν εκμεταλλεύτηκε το καλό της διάστημα και το αποτέλεσμα ήταν σταδιακά να βρει πατήματα ο Ολυμπιακός και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα.

Τόσο η είσοδος του Ποντένσε όσο και λίγο μετά εκείνη του Γιόβετιτς βοήθησαν. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν στο 63' μία σημαντική ευκαιρία με τον Ελ Κααμπί, ο οποίος έχασε άλλη μία στο 80'. Μόνο που την επόμενη την έκανε γκολ. Στο 83' ο πολύ καλός Ροντινέι έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε από τον Γιόβετιτς και ο Ελ Κααμπί την έστειλε στα δίχτυα με κοντινό πλασέ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ντόη, Ροντινέι, Καρβάλιο (78' Γιόβετιτς), Αλεξανδρόπουλος (62' Όρτα), Έσε, Φορτούνης (92' Ιμπόρα), Μασούρας (62' Ποντένσε), Ελ Κααμπί (92' Ελ Αραμπί).

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Ντιμπούς, Ραμίρες, Μαέ, Σισέ, Γουινγκό, Μαϊγκά, Μακρέτσκις, Μαρκίνιος (75' Μοχάμεντ), Αμπού Φανί (80' Μπέσιτς), Ζακάριασεν, Βάργκα (75' Πέσιτς).