08/09/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024 - 18:40

Αθλητικά: Πέρασε από τη Θεσσαλονίκη η ΑΕΛ, πεντάρα η Νίκη Βόλου

Οι «βυσσινί» επικράτησαν με 2-1 του ΠΑΟΚ Β' και οι «κυανόλευκοι» διέλυσαν με 5-0 τον Απόλλωνα Πόντου

Δύο εξ αναβολής αναμετρήσεις είχε ο Βόρειος Όμιλος της Σούπερ Λίγκας 2 την Τετάρτη (21/2) και σε αυτές τα φαβορί επικράτησαν.

Η ΑΕΛ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής πέρασε από τη Νέα Ευκαρπία με 2-1 απέναντι στον ΠΑΟΚ Β'. Στο 48' άνοιξε το σκορ ο Ουαταρά και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Στίνα έκανε το 0-2. Το μοναδικό που κατάφεραν οι γηπεδούχο ήταν να μειώσουν με τον Τσοπούρογλου στο 62'.

Με αυτό το τρίποντο η ΑΕΛ πήγε στο -9 από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση. Την Κυριακή (25/2) τον υποδέχεται, ενώ έχει και παιχνίδι λιγότερο.

Στο παιχνίδι που έγινε για τη 18η αγωνιστική η Νίκη Βόλου διέλυσε μ το εμφατικό 5-0 τον τελευταίο Απόλλωνα Πόντου. Οι Βολιώτες είναι στο -10 από τη δεύτερη θέση έχοντας ίδιο αριθμό παιχνιδιών με την ΑΕΛ.

Γαβριηλίδης στο 24' και Μιράντα στο 34' πέτυχαν τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο για τους «κυανόλευκους», ενώ στο 58' ο Παναγιωτίδης έκανε το 3-0. Με το δεύτερο γκολ του ο Μιράντα στο 62' έκανε το 4-0 και το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Κρητικός στο 88'.