08/05/2024
A-SPORTS | Κυριακή 10 Μαρτίου 2024 - 22:30

Αθλητικά: Ο Παναθηναϊκός είναι ζωντανός και ο Ολυμπιακός με την πλάτη στον τοίχο

Μεγάλη νίκη με 1-3 στο Φάληρο για τους «πράσινους» * Προηγήθηκαν οι Πειραιώτες ανήμερα των γενεθλίων τους, αλλά είχαν ξανά πολλά αμυντικά προβλήματα

Ανήμερα των γενεθλίων του Ολυμπιακού ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και πήρε μία νίκη που είχε πολύ μεγάλη ανάγκη ξεκινώντας έτσι τα πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1 με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Το βράδυ της Κυριακής (10/3) στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του μίνι πρωταθλήματος οι «πράσινοι» πέρασαν με 1-3 από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Έβγαλαν αντίδραση, είχαν σε μεγάλη μέρα την τριπλέτα των Μπερνάρ, Ιωαννίδη και Μπακασέτα και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άκρως προβληματική «ερυθρόλευκη» άμυνα.

Κάκιστο το κοουτσάρισμα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Έβαλε δύο φορ και δύο εξτρέμ, είχε μόνο δύο χαφ και το αποτέλεσμα ήταν να παρουσιαστεί ένας Ολυμπιακός με πάρα πολλά κενά. Και όλα αυτά λίγες μέρες μετά το 1-4 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Στο 23' ο εκρηκτικός Ποντένσε με τρομερή προσωπική ενέργεια και εξαιρετικό διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Για κάτι λιγότερο από ένα 20λεπτο οι γηπεδούχοι ήλεγχαν το ματς, αλλά στο 41' έγινε το 1-1. Ο Μπερνάρ πλάσαρε τον Πασχαλάκη, ο Έσε έσωσε στη γραμμή, αλλά ο Μπακασέτας με δυνατό σουτ ισοφάρισε.

Το ντέρμπι άνοιξε και στο 45'+3 ο Ναβάρο έχασε τεράστια ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Ένα λεπτό μετά ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τη δική του πολύ καλή στιγμή και με τον Ιωαννίδη σε δεύτερο χρόνο έκανε το 1-2 μετά το σουτ του Μπακασέτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να ρισκάρει. Βλέποντας ότι δεν γίνεται απειλητική η ομάδα του, ο Μεντιλίμπαρ έβαλε Φορτούνη και Τσικίνιο. Η πίεση αυξήθηκε, ο Ελ Κααμπί είχε μία καλή στιγμή στο 60', ενώ στο 69' είχε μία φάση και ο Ποντένσε.

Τις αντεπιθέσεις έψαξε ο Παναθηναϊκός και σε μία εξ αυτών έκανε το 1-3 στ 70'. Σκόρερ ο Ιωαννίδης με τον Μπερνάρ να του σερβίρει στο πιάτο το γκολ. Ο Φατίχ Τερίμ έβαλε τρίτο στόπερ τον Ούγκο, ο Μεντιλίμπαρ απάντησε παίζοντας με τρίτο φορ και τελικά δεν άλλαξε τίποτα έως το φινάλε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Όρτα (60΄ Τσικίνιο), Μασούρας (59΄ Φορτούνης), Ποντένσε, Ναβάρο (73΄ Ελ Αραμπί), Ελ Κααμπί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι (7΄ Λοντίγκιν), Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Αράο, Μλαντένοβιτς, Πέρεθ, Τσέριν, Μπακασέτας, Παλάσιος (76΄ Ούγκο), Μπερνάρ, Ιωαννίδης.