16/05/2024
A-SPORTS | Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 - 17:26

Αθλητικά: Ξεμπέρδεψε ο Πανσερραϊκός

Τα «λιοντάρια» επικράτησαν με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης και είναι πια αγκαλιά με την παραμονή

Στη Σούπερ Λίγκα 1 και του χρόνου! Μία νίκη έψαχνε επί της ουσίας για να κλειδώσει την παραμονή του ο Πανσερραϊκός και την πήρε το απόγευμα του Σαββάτου (30/3) επικρατώντας με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ.

Οι Αρκάδες δεν είχαν ιδιαίτερο κίνητρο, αφού πρακτικά έχουν σωθεί. Έτσι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα και προβλημάτισαν ξανά με τη συνολικά τους απόδοση.

Το παιχνίδι ήταν κάκιστο στη μεγαλύτερη διάρκειά του και οι φάσεις ελάχιστες. Καλύτερα μπήκαν οι Αρκάδες και είχαν μία φάση στο 6' με τον Μπαρτόλο, ενώ στο 29' από δικό του φάουλ ο Άλβαρες έκανε ένα σουτ δίχως να βρει στόχο.

Δεν υπήρχαν γενικά φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Η μοναδική καλή στιγμή των γηπεδούχων προήλθε από φάουλ του Ουάρντα, όταν ο Διαμαντής με δυνατό σουτ βρήκε το δοκάρι του Τσιφτσή.

Κάπως έτσι ήταν αι τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά στο 59' μέσω VAR ο Πανσερραϊκός πήρε πέναλτι και ο Ουάρντα εκτελώντας το έκανε το 1-0. Το είχε κερδίσει ο Αυλωνίτης, ο οποίος έκανε το 2-0 στο 74'. Ο Ουάρντα εκτέλεσε κόρνερ και ο Έλληνας αμυντικός με σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Διαμαντής (46’ Αυλωνίτης), Πεταυράκης, Μορέιρα (82’ Ουεντραογκό), Στάικος, Γούλερι (67’ Τομάς), Χατζηστραβός (67’ Σοφιανός), Ουάρντα, Μπετανκόρ (75’ Άλεξιτς).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρθία, Χριστόπουλος (60’ Ατιένθα), Καστάνιο, Άλβαρες, Αλάγκμπε (79’ Γκος), Σουρλής (46’ Γιαμπλόνσκι), Παλάσιος (60’ Ρεγκίς), Μπαρτόλο (79’ Μάντζης), Καλτσάς, Μιριτέλο