16/05/2024
A-SPORTS | Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 - 22:42

Αθλητικά: Της ισοπαλίας σε Ιωάννινα και Ηράκλειο

Όρθιος ο Παναιτωλικός με το 1-1 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, κόλλησαν στο 0-0 ΟΦΗ και Ατρόμητος

Οι γηπεδούχοι ήταν με την πλάτη στον τοίχο, οι φιλοξενούμενοι χαμογέλασαν παίρνοντας τον βαθμό τόσο στο ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός όσο και στο ΟΦΗ - Ατρόμητος.

Πιο σημαντικό ήταν το πρώτο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να καίγονται για βαθμούς στην προσπάθειά τους να σωθούν. Το τελικό 1-1 το βράδυ του Σαββάτου (30/3) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ άφησε ικανοποιημένους τους Αγρινιώτες.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν συνολικά ανώτερος. Πήρε το προβάδισμα στο 25' με τον Κόντε και πατούσε καλύτερα από τον αντίπαλό του. Ο Παναιτωλικός είχε ένα ακυρωθέν γκολ στο 5' με τον Καρέλη και τίποτα περισσότερο.

Αναμενόμενα πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει στην ισοφάριση. Σταδιακά ρίσκαρε και ο Γιάννης Πετράκης και στο 70' ο Ντίας ισοφάρισε μετά την ωραία ενέργεια του Μαυρία.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου έπαιξε με δύο φορ προς το τέλος, ο Κόντε είχε μία μεγάλη ευκαιρία και στις καθυστερήσεις ο Τζίμας άγγιξε το 2-1 με τον Οικονόμου να σώζει στη γραμμή. Στην τελευταία φάση του αγώνα ακυρώθηκε γκολ των φιλοξενούμενων.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Σόρια, Κιάκος, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τζίνο (86′ Ροσάλες), Καραχάλιος, Ριένστρα (71′ Τζίμας), Παμλίδης, Ροσέρο (71′ Μπατίστ), Κόντε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν (56′ Πέρες), Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Τσιγγάρας (66′ Φρ. Ντουάρτε), Χατζηθεοδωρίδης (66′ Λομόνακο), Χουάνπι (86′ Λιάβας), Καρέλης, Ντίας (86′ Μπακάκης).

Στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε λίγο αργότερα ο ΟΦΗ ήθελε τη νίκη για να ξεφύγει οριστικά από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός. Στο πρώτο μισάωρο δεν υπήρχαν πολλές συγκινήσεις με τον ΟΦΗ να είναι καλύτερος.

Λίγο μετά χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Ο Ισέκα βρέθηκε απέναντι στον Μαρκετζιάνι και έστειλε την μπάλα άουτ στο 32'. Οκτώ λεπτά μετά ήρθε η απάντηση του Ατρομήτου με τον Βαλένσια να έχει δοκάρι με κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ έψαξε ξανά περισσότερο το γκολ. Είχε κάποιες ημιτελείς προσπάθειες και ένα άστοχο σουτ του Φελίπε. Προς το τέλος ανέβηκε ο Ατρόμητος. Στο 86' ο Χρηστογεώργος έπεσε σωτήρια πάνω στον Βέργο πριν τον περάσει εκείνος και ένα λεπτό μετά είπε «όχι» σε ψιλοκρεμαστό σουτ του παραχωρώντας κόρνερ. Από την εκτέλεσή του ο Ασεβέδο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Αμπάντα (79’ Θεοδοσουλάκης), Λαμπρόπουλος, Βούρος, Μαρινάκης, Γκαγέγος, Μεγιάδο (62’ Λουίς Φελίπε), Τοράλ (61’ Μπάκιτς), Ριέρα (79’ Θοράρινσον), Μπάκου (66’ Αποστολάκης), Ισεκά.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Κούντε (89’ Έρλινγκμπαρκ), Γκονθάλεθ, Καμαρά, Βαλένσια (89′ Τζοβάρας), Βρακάς (72’ Ρομπάιγ) , Αντζιέλσκι (61’ Βούρος).