16/05/2024
A-SPORTS | Κυριακή 7 Απριλίου 2024 - 18:33

Αθλητικά: Πέταξε την ευκαιρία ο Ιωνικός, «τελείωσε» το πρωτάθλημα για την ΑΕΛ

Για τα πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 2 Γιούχτας, Αναγέννηση Καρδίτσας και Ηρακλής πήραν πολύτιμες νίκες

Στη Σούπερ Λίγκα 2 και τη νέα σεζόν θα παίζει η ΑΕΛ, η οποία έχασε το απόγευμα της Κυριακής (7/4) με 3-2 από τον Μακεδονικό στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Έφτασε να προηγηθεί μόλις στο 15' με 2-0 με δύο γκολ του Κώστα Παπαγεωργίου, αλλά στις καθυστερήσεις του αγώνα οι «πράσινοι» έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και «τελείωσαν» οριστικά την υπόθεση της πρωτιάς. Στο +7 παραμένει ο Λεβαδειακός έχοντας και αγώνα λιγότερο.

Για τον ίδιο όμιλο η Νίκη Βόλου επέστρεψε στα τρίποντα επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΚ Β'. Το μοναδικό γκολ της αδιάφορης βαθμολογικά αναμέτρησης πέτυχε ο Πέττας.

Για τα πλέι άουτ του Βορείου Ομίλου Κοζάνη και Καμπανιακός ήρθαν ισόπαλοι 2-2 και έμειναν κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Με δύο γκολ διαφορά προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι, αλλά στη συνέχεια ήρθε η ισοφάριση.

Από κάτω τους υπάρχει μόνο ο Αιολικός, ο οποίος έχασε στην Αριδαία με 1-0 από την Αναγέννηση Καρδίτσας. Μεγάλο τρίποντο αυτό αυτό για την ΑΣΑ με το μοναδικό γκολ να μπαίνει στις καθυστερήσεις. Όσο για τη μάχη της Θεσσαλονίκης, ο Ηρακλής επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ Β' πιάνοντάς τον στη βαθμολογία.

Για τον Νότιο Όμιλο, ο Ιωνικός αυτοκτόνησε. Κόλλησε στο 0-0 με την αδιάφορη Καλάματα δείχνοντας ανήμπορος να διασπάσει την άμυνά της. Πέταξε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από την κορυφή και οι ελπίδες του για άνοδο μειώθηκαν δραματικά.

Για τα πλέι άουτ του ίδιου ομίλου ο Γιούχτας πανηγύρισε τεράστια νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό Β' και τον προσπέρασε στη βαθμολογία. Το τελικό 3-2 έγινε στις καθυστερήσεις.

Τα αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος

Πλέι οφ

Κυριακή (7/4)

Μακεδονικός – ΑΕΛ 3-2 (42′ και 55′ Χερίδης, 90’+4 Σιμόνι – 5′ και 15′ Παπαγεωργίου)

Νίκη Βόλου – ΑΕΚ Β’ 1-0 (28′ Πέττας)

Ρεπό: Λεβαδειακός

Πλέι άουτ

Κυριακή (8/4)

Ηρακλής – ΠΑΟΚ Β’ 2-1 (28′ Κούστα, 37′ Ισνάλντο – 90’+3 Δαρέλας)

Κοζάνη – Καμπανιακός 2-2 (48′ Σουλιώτης, 66′ Σιατραβάνης – 37′ Γιουκούδης – 45’+2 Τότσκα)

Αιολικός – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1 (90’+2 Κονίλιο)

Νότιος Όμιλος

Πλέι οφ

Ιωνικός – Καλαμάτα 0-0

Δευτέρα (8/4)

Ηλιούπολη – Χανιά (16:00, Action 24)

Πλέι άουτ

Γιούχτας – Ολυμπιακός Β’ 3-2 (51′ Αλεξόπουλος, 62′ Μπουτσάκης, 90’+5 Κωστανάσιος – 23′ Τσέλιος, 87′ πέν. Μπα)

Αιγάλεω – Διαγόρας (15:00)

Παναχαϊκή – Παναθηναϊκός Β (16:00)