08/05/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 - 00:07

Αθλητικά: Πρόκριση με τριάρα η Μπάγερν, «καθάρισε ο Εμπαπέ για την Παρί

Οι Βαυαροί επικράτησαν με 3-0 της Λάτσιο και οι Παριζιάνοι με 2-1 της Ρεάλ Σοσιεδάδ

Τα φαβορί συνεχίζουν. Τόσο η Μπάγερν Μονάχου όσο και η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασαν στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ το βράδυ της Τρίτης (5/3) πανηγυρίζοντας νίκες επί των Λάτσιο και Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Οι Βαυαροί μετά την ήττα με 1-0 στη Ρώμη ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Ωστόσο, έδειξαν ανωτερότητα. Δυσκολεύτηκαν για πάνω από ένα μισάωρο και σε αυτό το χρονικό διάστημα τη μεγαλύτερη ευκαιρία την είχαν οι Ιταλοί με τον Ιμόμπιλε.

Εκείνος δεν σκόραρε, αλλά ο Κέιν δεν χαρίστηκε. Στο 38' μπήκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Πριν το ημίχρονο είχε γίνει και το 2-0 με τον Μίλερ στο 45'+2 με νέα κεφαλιά να σκοράρει μετά το σουτ του Ντε Λιχτ.

Δεν μπόρεσε να αντιδράσει η Λάτσιο στο δεύτερο 45λεπτο. Αντιθέτως, η Μπάγερν συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και στο 66' έκανε το 3-0. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Πιο εύκολο το έργο της Παρί Σεν Ζερμέν. Εκείνη δεν είχε άγχος μετά το 2-0 του πρώτου ματς, αλλά κατάφερε να πάρει δεύτερη νίκη απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ με 1-2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Εμπαπέ. Ο Γάλλος σούπερ σταρ βρήκε δίχτυα μόλις στο 15' από την πάσα του Ντεμπελέ και στο 56' σκόραρε ξανά. Προφανώς όλα είχαν τελειώσει ούτως ή άλλως με τους Ισπανούς να μειώνουν στο 89' με τον Μερίνο. Για εκείνους ήταν επιτυχία και μόνο που έφτασαν έως τη φάση των «16».