08/05/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024 - 00:12

Αθλητικά: Καρδιοχτύπησε η Ρεάλ Μαδρίτης, άνετη η Σίτι

Οι Μαδριλένοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τη Λειψία και πέρασαν στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ * Εκεί είναι και οι «πολίτες» με το 3-1 επί της Κοπεγχάγης

Τα φαβορί τα κατάφεραν! Μπορεί ο τρόπος να ήταν διαφορετικός, αλλά Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι θα είναι στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η πρώτη αγχώθηκε το βράδυ της Τετάρτης (6/3). Μπορεί να είχε νικήσει με 0-1 στη Γερμανία τη Λειψία και να φαινόταν πως θα έχει εύκολο έργο, αλλά οι «ταύροι» δεν έπεσαν αμαχητί.

Ήταν ανταγωνιστικοί από την αρχή έως το τέλος. Στο πρώτο ημίχρονο γκολ δεν υπήρχε, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τις στιγμές τους για να πάρουν το προβάδισμα.

Τελικά πρώτη γκολ έβαλε η Ρεάλ στο 65' με τον συνήθη ύποπτο Βινίσιους. Μόνο που τρία λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση με τον Όρμπαν. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ με τους Γερμανούς να πιέζουν και τον Όλμο να έχει δοκάρι στις καθυστερήσεις χάνοντας έτσι την ευκαιρία να στείλει την αναμέτρηση στην παράταση.

Στο Μάντσεστερ η Σίτι είχε πολύ πι εύκολο έργο απέναντι στην αδύναμη Κοπεγχάγη. Με 3-1 είχε νικήσει στο πρώτο ματς και με το ίδιο σκορ τα κατάφερε και τώρα.

Μόλις στο 5' έγινε το 1-0 από τον Ακάντζι και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Άλβαρες σούταρε, ο Γκραμπάνα έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και δέχτηκε το δεύτερο γκολ.

Με έναν ωραίο συνδυασμό μείωσαν οι Δανοί με τον Ελιουνούσι να σκοράρει στο 29', ενώ στο 45'+3 ο Χάαλαντ με ωραίο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικό.

Οι ρεβάνς της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ

Τρίτη (5/3)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (89' Μερίνο - 15' και 56' Εμπαπέ)

Μπάγερν Μονάχου - Λάτσιο 3-0 (39' και 66' Κέιν, 45'+2 Μίλερ)

Τετάρτη (6/3)

Ρεάλ Μαδρίτης - Λειψία 1-1 (65' Βινίσιους - 68' Όρμπαν)

Μάντσεστερ Σίτι - Κοπεγχάγη 3-1 (5' Ακάντζι, 9' Άλβαρες, 45'+1 Χάαλαντ - 29' Ελιουνούσι)